fbpx

Historia marki BMW - RT Classic Garage

2 marca 2023 RTClassicGarage

Na naszej stronie marka BMW pojawiała się już kilkukrotnie – a to przy okazji artykułu o dziale motosportu, a to w przypadku sylwetki modelu 7 generacji E38. Czas wrócić do samych początków i przyjrzeć się temu, jak rysuje się historia BMW jako producenta samochodów i w jaki sposób stał się on jednym z największych graczy na rynku. Zaciekawiliśmy Cię? Zapraszamy w podróż do początku minionego wieku!

Marka BMW – jak to się zaczęło?

Cały szum zaczął się od… lotnictwa. To bardzo ciekawe, bo mówimy przecież o gigancie w branży motoryzacji, dlatego warto zatrzymać się właśnie w tym miejscu. Wszystko rozpoczęło się za sprawą Karla Friedricha Rappa (projektant silników lotniczych), Gustava Otto (budował małe samoloty) oraz problemów finansowych, które dotknęły ich interesy. Obaj zyskali nowych inwestorów, a bardzo ważną postacią okazał się być Camillo Castiglion, który dofinansował firmę Rappa i zmienił jej nazwę na BMW-Bayerische Motoren Werke GmbH (niem. Bawarskie Zakłady Silnikowe). 

Historia marki BMW - RT Classic Garage

Kiedy skończyła się I wojna światowa skończyło się także zapotrzebowanie na wojskowe samoloty, dlatego oba przedsiębiorstwa musiały znaleźć dla siebie nową drogę. O ile związane z Otto BWF (Bayerische Flugzeugwerke AG) nie przeżywało większych perturbacji, tak BMW traciło swoją niezależność i częściej zmieniało swoich właścicieli. Ostatecznie w 1922 roku wspomniany Castiglion odkupił udziały wraz z kluczowymi postaciami, nazwą oraz logo BMW, a co za tym idzie – stał się posiadaczem obu wspomnianych przedsiębiorstw. Firmy te ostatecznie połączono w jedną, a BMW zmieniło swoją siedzibę na ulicę Lerchenauer (działała tam wcześniej fabryka Gustava Otto), która do dziś stanowi monachijską fabrykę oraz centralę.

Pierwsze samochody BMW

BMW swoją działalność w nowej branży rozpoczęło nie od samochodu, a od motocyklu, który cieszył się sporym uznaniem na pierwszych targach motoryzacyjnych. Za początek produkcji samochodów uznaje się rok 1928 (choć w zachowanej korespondencji o samochodach wspominano już od 1919 roku), w którym to BMW postanowiło wykupić mieszczącą się w Eisenach fabrykę tego rodzaju pojazdów oraz opracowało pierwsze prototypy. 

Historia marki BMW - RT Classic Garage
Historia marki BMW - RT Classic Garage

Początkowo prace polegały na produkcji aut marki Dixi (na brytyjskiej licencji Austin Seven), a dopiero 22 marca 1929 roku marka BMW mogła poszczycić się pierwszym samochodem oznaczonym swoim logo – mowa tu o modelu  BMW 3/15 PS DA 2 (także licencja Austin Seven). Przełom nastąpił 4 lata później, w 1932 roku – wtedy stworzony został pierwszy samodzielny samochód BMW, zrobiony od A do Z przez bawarską markę. Modelem tym było BMW 303, które wyposażone było w 6-cylindrowy silnik o pojemności 1,2 litra i technicznie zdecydowanie przewyższało dotychczasowe pojazdy. 

Kryzys marki BMW

Premierowy model można było uznać za udany, jednak wewnętrzne tarcia w firmie sprawiły, że tymczasowo zmieniona została nazwa, a działania przemodelowano na produkcję części zamiennych, maszyn rolniczych oraz motocykli. Pierwsze powojenne modele ujrzały światło dzienne dopiero po 1951 roku, a były to luksusowe modele 501 i 502. Okazało się jednak, że ich produkcja przynosi coraz większe straty, a popyt na luksusowe auta nie rósł, co jednocześnie blokowało prace nad bardziej opłacalnym modelem klasy średniej. 

Historia marki - RT Classic Garage

Skoro było tak źle to dlaczego dziś jest tak dobrze? Wybawicielem BMW okazał się ostatecznie Herbert Quandt, który postanowił wykupić część akcji i doinwestować fabrykę, co pozwoliło znacznie zwiększyć jej kapitał. Efektem tego było powstanie przełomowego BMW 1500 („Neue Klasse”, czyli auto nowej klasy) w 1962 roku, a także jego następców – BMW 1800 i BMW 2000. 

Przeczytaj więcej: 50 lat emocji – historia BMW z pod znaku M

Jak marka BMW zyskała popularność?

Wymienione wyżej modele zyskały tak dużą popularność, że firma nie była w stanie nadążyć za zapotrzebowaniem i musiała wykupić budynki w Landshut i Dingolfing należące do spółki Hans Glas GmbH. Kilka lat później świat poznał kolejne modele, m.in. E3 „2500”, przez co marka zyskała ogromną popularność na całym świecie. W latach 70. Marka BMW zwiększyła swoją produkcję samochodów aż 4-krotnie, przez co konieczne było stworzenie nowych zakładów nie tylko w samych Niemczech, ale też za granicą (w Austrii, Stanach Zjednoczonych, a nawet w RPA).

Historia marki- RT Classic Garage

Kolejne lata to również kolejne kultowe i popularne modele samochodów – mamy tu na myśli takie klasyczne auta jak BMW Serii 5, Serii 3 czy też luksusowej Serii 7. Dziś historia marki sięga już oficjalnie ponad 100 lat i cieszy się niezmienną renomą godną najdoskonalszych producentów samochodów. 

Zapraszamy do RT Classic Garage po więcej ciekawostek.

Przeczytaj więcej: BMW 7 generacji E38 – najlepsza siódemka w historii?

Kategorie: Aktualności