fbpx

Mercedes S klasa - synonim klasycznej limuzyny - RT Classic Garage

24 lutego 2023 RTClassicGarage

Przykładając lupę do samochodów klasy luksusowej możemy wymienić wiele znanych modeli największych producentów. Trudno jednak wskazać ten, który bardziej kojarzy się z luksusem niż Mercedes klasy S. Seria ta na długie lata stała się prawdziwym symbolem aut klasy premium i niewątpliwie zajęła już należne jej miejsce w historii motoryzacji. Co musisz wiedzieć o Mercedesie klasy S, który stał się synonimem klasycznej limuzyny? Mercedes S klasa w całej okazałości.

Kiedy powstał Mercedes S klasa?

Datą uznawaną za początek historii najpopularniejszego luksusowego samochodu jest rok 1972. To właśnie wtedy (dokładnie 24 września) zadebiutował model W116, który stał się prawdziwym znakiem rozpoznawczym niemieckiego producenta. Mercedes od lat znany był z produkcji aut będących połączeniem luksusu, komfortu prowadzenia oraz bezpieczeństwa, jednak dopiero w tym roku uporządkowane zostało firmowe nazewnictwo modeli z tego segmentu – od tego momentu najwyższy możliwy poziom motoryzacji określany był mianem klasy S.

Mercedes do swoich modeli S klasy z każdą kolejną generacją dorzucał kolejne istotne ulepszenia, dzięki którym niezmiennie stały one na najwyższym poziomie. Nowinki najczęściej dotyczyły wspomnianych już komfortu jazdy oraz bezpieczeństwa – przykładami nowoczesnych rozwiązań było m.in. wprowadzenie systemu ABS (dziś standard, wtedy rewolucja), kontroli trakcji czy też systemy wspomagające kierowanie pojazdem.

Generacje Mercedesa klasy S

Mercedes klasy S („Sonderklasse” to z niem. „klasa specjalna”) od momentu debiutu w 1972 roku doczekał się siedmiu kolejnych generacji. Linia ta liczy sobie już ponad 50 lat i w tym okresie sprzedały się ponad 4 miliony egzemplarzy, co czyni ją najpopularniejszą luksusową limuzyną na świecie. Jak w skrócie można scharakteryzować każdą z kolejnych generacji S klasy od Mercedesa?

Pierwsza generacja

Premierowy model z kodem fabrycznym W116 produkowany był w latach 1972-1980. Samochód ten miał tylny napęd, a do tego wyposażono go w pneumatyczne zawieszenie. Jeśli chodzi o pojemność silnika to tutaj Mercedes oferował zakres od 2,8 do 6,9 litra, a łączny nakład pierwszej generacji S klasy to 473 035 egzemplarzy.

Druga generacja

Następca pierwszej generacji został oficjalnie zaprezentowany we wrześniu 1979 roku, a jego produkcja trwała aż do roku 1991. Model oznaczony symbolem W126 przeszedł sporo zmian, takich jak pochylenie do tyłu przedniej ściany samochodu, co dawało mu bardziej aerodynamiczna sylwetkę. Auta z tej serii charakteryzowały się bardzo dobrymi hamulcami – wpływ na to miały wentylowane przednie tarcze oraz seryjnie stosowany system ABS.

Trzecia generacja

Kolejna generacja S klasy Mercedesa (W140) przypada na okres 1991 (kwiecień) – 1998. Trzecia wersja to auto świetnie wyciszone oraz bardzo dopracowane pod kątem komfortu jazdy (np. dzięki podwójnym szybom bocznym, utwardzeniu zawieszenia i zmianom w charakterystyce wspomagania kierownicy przy dużych prędkościach). W140 było dostępne w dwóch wersjach skrzyni biegów: automatycznej (4 lub 5-biegowa) oraz 5-biegowej manualnej. Ciekawym egzemplarzem jest dostępny w ofercie RT Classic Garage Mercedes 500 SE W140 z 1993 roku z silnikiem o pojemności 4973 cm³ i mocy 326 KM.

Mercedes S klasa - synonim klasycznej limuzyny - RT Classic Garage
https://rtclassicgarage.com/samochod/mercedes-500-se-w140/

Czwarta generacja

Czwarta generacja swój żywot rozpoczęła w 1998 roku i była produkowana do roku 2005. W porównaniu do poprzedniej w modelu W220 zastosowano bardziej opływową stylistykę, a sztandarową wersją była S600 z 12-cylindrowym silnikiem pojemności 5,8 L oraz 5-biegową automatyczną skrzynia biegów.

Piąta generacja

W221, czyli model z piątej generacji S klasy zadebiutował w 2005 roku. W jego przypadku zmianie uległa stylistyka, której inspiracją był Maybach. W aucie tym uwagę przykuwało na pewno zwiększenie przestrzeni w tylnej części samochodu, co wpłynęło też na długość. Jednym z przykładów świetnego wykonania W221 jest dostępny w naszej ofercie Mercedes S 63 L AMG (V221) z 2007 roku, w którym zastosowano 6,2-litrowy silnik o mocy 525 KM.

Mercedes S klasa - synonim klasycznej limuzyny - RT Classic Garage
https://rtclassicgarage.com/samochod/mercedes-s63-amg-w221-2/

Szósta generacja

Przedostatnia, szósta generacja S klasy to lata 2013-2020. Na co zwracamy uwagę w przypadku wersji oznaczonej kodem fabrycznym W222? M.in. na zawieszenie oparte na pneumatycznym układzie Airmatic, aluminiową karoserię czy też 7-biegową automatyczną skrzynię biegów G-Tronic.

Siódma generacja

Wrzesień 2020 roku to dzień premiery najnowszej S klasy Mercedesa (W223). Jest on szerszy, dłuższy, a w środku dominuje ogromny dotykowy ekran nowej generacji systemu multimedialnego MBUX. Nowinek technologicznych jest tu tak dużo, że trzeba byłoby poświęcić im znacznie więcej czasu. My zajmujemy się samochodami klasycznymi, a siódmej generacji S klasy do takiego miana jeszcze sporo brakuje – ona lata świetności dopiero przeżywa.

Zapraszamy do RT Classic Garage!

Kategorie: Aktualności