fbpx

Klasyczne samochody Fiat

Szukając prawdziwego klasycznego samochodu kojarzonego z polskimi drogami, to numer jeden z pewnością pochodziłby z rodziny Fiata, który na dobre zakorzenił się w naszej kulturze. Nie tylko „Maluch”, ale też inne klasyczne modele marki Fiat to prawdziwa historia i dowód na to, że nie tylko auta drogie i luksusowe mogą zostać zapamiętane na długie lata. Firma ta swoją działalność rozpoczęła już w 1899 roku we włoskim Turynie, jednak najważniejsze daty związane z produkcją samochodowych klasyków wypełniających polskie ulice to druga połowa XX wieku, kiedy to powstawały klasyczne samochody Fiat 125p, 126p czy 131. 

Klasyczny Maluch, czyli Fiat 126p

Założymy się, że prosząc o wymienienie pięciu dowolnych przykładów klasycznych aut w gronie tym nie zabraknie Fiata 126p, czyli kultowego „Malucha”. Nie może to dziwić ani trochę, bo model ten uznawany jest za samochód, który zmotoryzował polskie społeczeństwo, czego efektem była jego ogromna popularność – jesteśmy przekonani, że sam również miałeś okazję jeździć „Maluchem” ze swoim tatą lub dziadkiem, którzy zapewne byli posiadaczami tego klasycznego samochodu Fiata.

Fiat 126p (tak oficjalnie nazywany był w Polsce) produkowany był już od 1972 roku, a jego nakład wyniósł ostatecznie ponad 4,5 miliona egzemplarzy (z czego ponad 3 miliony w naszym kraju), co dowodzi jego ogromnej popularności wśród kierowców. Atutami tego samochodowego klasyka była jego niska cena oraz prosta konstrukcja, która pozwalała często na samodzielne naprawy napotkanych usterek. Mimo tego, że nie gwarantował on dużego komfortu jazdy oraz dobrych osiągów, to i tak stał się jednym z najczęściej spotykanych pojazdów na polskich drogach, przez co dziś ma w pełni zasłużone miejsce wśród samochodów klasycznych i pożądanych przez kolekcjonerów.

Pozostałe klasyczne modele Fiat

Innym pełnoprawnym klasykiem Fiata jest też kolejny model na stałe zakorzeniony w polskiej kulturze – mowa tu oczywiście o Fiacie 125p, czyli kultowym „Dużym Fiacie”. Samochód ten widywany był nie tylko na polskich ulicach, ale też w dziesiątkach filmów, przez co odbił swoje piętno na kulturze masowej w końcówce ubiegłego wieku. „Duży Fiat” produkowany w latach 1967-1991 doczekał się sporej liczby wersji, do których należały m.in. sanitarka dla służby zdrowia, radiowozy dla Milicji Obywatelskiej, kombi z napędem na 4 koła czy też cabrio ze zdejmowanym brezentowym dachem. Bez cienia wątpliwości Fiat 125p klasycznym samochodem jest i nikt nie jest mu w stanie tego miana odebrać!

Bardzo ciekawym klasykiem Fiata jest też model 131 Mirafiori Coupe produkowany w latach 1974-1984. Samochód ten wyróżniał się tym, że był zupełną nowością, która posiadała m.in. zębatkową przekładnię kierowniczą czy kolumny MacPhersona w przednim zawieszeniu. Wyjątkowy, oldchoolowy design, welurowa tapicerka oraz nowe, jak na okres produkcji rozwiązania technologiczne sprawiają, że dziś Mirafiori to prawdziwy klasyczny samochód, którego nie powstydziłby się żaden fan motoryzacji.

Klasyczne samochody Fiat w RT Classic Garage

Jeżeli marzysz o posiadaniu własnego klasyka Fiat i zależy Ci na tym, aby kupić je w zaufanym miejscu, to trafiłeś wprost idealnie. Koniecznie przejrzyj ofertę RT Classic Garage i zapoznaj się z samochodami klasycznymi Fiat, które są obiektem zainteresowania koneserów klasyków z całego świata. Zobacz, co mamy w swojej ofercie, skontaktuj się z nami i spełnij swoje marzenie o tym, aby wejść w posiadania samochodu Fiat uważanego za klasyk!