fbpx

Historia BMW z pod znaku M - RT Classic Garage

24 czerwca 2022 RTClassicGarage

W poprzednich wpisach na naszym blogu przybliżyliśmy nieco historię marki Mercedes, jednak nie możemy wyjść na „ekipę jednego brandu” zakochaną w określonej grupie aut.
Z tego właśnie powodu przykładamy lupę w kolejnym ciekawym miejscu motoryzacyjnej mapy świata i wybieramy się w podróż do przeszłości, aby naświetlić Ci nieco kulisy budowania potęgi BMW M. Jak w skrócie przedstawia się 50-letnia historia rozwoju działu motorsportu w znanej na całym świecie kultowej marce?
Historia BMW w pigułce.

1972, czyli BMW stawia na sport

Rok 1972 to dla historii BMW moment absolutnie kluczowy, bo to właśnie wtedy swoją działalność rozpoczęło M GmbH, czyli wewnętrzny dział odpowiedzialny za tworzenie samochodów wyścigowych. Jak do tego doszło? Bob Lutz, czyli nowy członek zarządu twierdził, że… sport to zdrowie, co było celnym porównaniem samochodu do człowieka. Nowa, duża hala o powierzchni 8000 m2 oraz
35 zatrudnionych specjalistów dały początek pracom nad pierwszym autorskim samochodem wyścigowym spod ręki BMW M, czyli BMW 3.0 CSL (wtedy jeszcze bez litery „M” w nazwie), który już w pierwszym pełnym sezonie startów w zawodach został Mistrzem Europy Samochodów Turystycznych (i był nim również w sześciu kolejnych kampaniach). 

Komercyjny sukces aut wyścigowych, czyli BMW M1.

Oczywistą sprawą było to, że coraz popularniejsze samochody wyścigowe musiały odnieść w końcu sukces komercyjny i podbić też rynek aut drogowych, jednak dla BMW M nie było to wcale takie proste, jak mogło się wydawać. Sprzedaż wspomnianego wcześniej modelu 3.0 CSL, a także kolejnego
2002 Turbo, czyli pierwszego turbodoładowanego samochodu w Europie nie zachwycała, co niestety nie było dobrym początkiem. 

Karta na dobre odwróciła się w 1978 roku, kiedy to swój debiut na targach Paris Motor Show zaliczyło BMW M1, czyli pierwszy drogowy model sygnowany literą M. Samochód ten został naprawdę dobrze przyjęty – miał interesujący design oraz był wstanie zaliczać niezłe, jak na tamten czas, osiągi i choć sprzedaż nie była rewelacyjna (399 sztuk), to trzeba wziąć pod uwagę, że wyprodukowano tylko 456 egzemplarzy. Tak mały nakład to efekt pewnych problemów napotkanych przy współpracy z marką Lamborghini, która bardzo kiepsko wywiązała się z powierzonego jej zadania, jakim było składanie elementów w całość i dostarczenie jej do salonów, przez co możliwości produkcyjne nie mogły nadążyć za całkiem niezłym popytem.

M5 oraz M3, czyli milowe kroki w rozwoju

BMW Motorsport szukając recepty na sukces uznało, że idealnym rozwiązaniem będzie tworzenie szybkich wersji zwykłych modeli, które już istniały. Pierwszym owocem działań było BMW M535i
z 1980 roku (bazujące na serii 5 generacji E12), którego sukces był podstawą powstania kultowej serii M5. Premierowe BMW 5 było prawdziwym strzałem w dziesiątkę i ogromnym sukcesem przede wszystkim dzięki temu, że łączyło w sobie nowoczesne i technologicznie zaawansowane rozwiązania stosowane przez BMW M GmbH z najlepszymi cechami serii 5. Auta te z jednej strony były luksusowe, niezwykle komfortowe i świetnie wykonane, a do tego pozwalały na osiągania kapitalnych rezultatów – o „zwykłym” samochodzie z taką mocą marzył po prostu każdy.

Innym modelem, który stał się już legendą jest seria M3 od początku bazująca na dwudrzwiowej odmianie serii 3 E30. Samochód ten uznawany jest za najbardziej utytułowany model w historii wyścigów klasy turystycznej, a jego pierwszy rzut wyprodukowano w ogromnym, jak na tamte czasy, nakładzie blisko 18 tysięcy, co stanowiło kolejny milowy krok w rozwoju. Pierwsza generacja BMW M3 powstała w 1985 roku jako wyposażona w znacznie mocniejszy silnik seria 3 i była prawdziwą uliczną wyścigówką na wysokim poziomie, co udowodniła zresztą świetnymi wynikami niemieckiej serii wyścigowej DTM.

Historia BMW to obowiązkowa pozycja każdego fana marki oraz motoryzacji. W RT Classic Garage znajdziesz samochodu z pod brandu BMW.

Kategorie: Aktualności