fbpx

BMW 7 generacji E38 - najlepsza siódemka w historii? - RT Classic Garage

22 marca 2022 RTClassicGarage

Fanom motoryzacji tego samochodu nie trzeba wcale przedstawiać, jednak nie mogliśmy odmówić sobie przyjemności spojrzenia wstecz i podzielenia się naszymi wrażeniami dotyczącymi siódmej serii BMW oznaczonej symbolem E38. Dla wielu, również i dla nas, jest to nie tylko najlepsza siódemka w historii, ale też jedno z najlepszych aut, jakie wyszły z produkcyjnej taśmy BMW. Dlaczego BMW 7 generacji E38 to motoryzacyjne arcydzieło?

BMW jako marka od lat trzyma swoją renomę i przez wielu uznawana jest nie tyle za kultową, co za spełnienie dziecięcych marzeń – samochody te od najmłodszych lat widziano na sklepowych półkach w postaci resoraków czy zdalnie sterowanych modeli, w magazynach motoryzacyjnych czy też na obrazkach oplatających legendarne gumy „Turbo”. Skoro BMW to historia i klasa sama w sobie, to co ma w sobie jego 7 generacja z numerem E38, że popełniliśmy o niej osobny artykuł?

Sylwetka

Już sam rozmiar E38 robił wrażenie i od razu przykuwał uwagę gapiów zapadając jednocześnie
w pamięć na bardzo, bardzo długo – te mierzące blisko 5 metrów (a nawet i ponad 5, jak w przypadku wersji „L”) auto swoimi konkretnymi gabarytami od razu wpadało w oko i było jedyne w swoim rodzaju. Ta obszerna limuzyna budziła na drodze pewien respekt i nie bez przyczyny była używana swego czasu m.in. przez szoferów wożących pracowników Biura Ochrony Rządu. Jeżeli dodamy do tego nisko prowadzoną maskę, charakterystyczne reflektory oraz 18-calowe koła, to mamy doskonały samochód łączący w sobie pokaźny rozmiar, dynamikę oraz luksus – taki zestaw po prostu nie mógł pozostać niezauważony.

Dusza

Działające na wyobraźnię i skupiające uwagę nadwozie byłoby niczym więcej, niż typową wydmuszką, jeżeli klasą odstawałoby już samo wnętrze auta, jednak na pewno nie jest tak w przypadku BMW 7 e38. Tutaj mamy do czynienia z przestrzenią, której „duszą” nie nazywamy przez przypadek – ogromne wnętrze zapewnia kierowcy oraz pasażerom wygodę, o jakiej ciężko było wcześniej marzyć, jednak wsiadając do auta o długości pięciu i szerokości prawie dwóch metrów trudno było przypuszczać, że będzie inaczej. Na parę słów zasługuje też samo wyposażenie e38, które w zależności od wersji było mniej lub bardziej luksusowe, jednak przeważnie wywoływało efekt „wow” – można było spotkać w nich takie bajery, jak automatyczną dwustrefową klimatyzację, standardowy komplet dwóch poduszek powietrznych, TV, kamerę cofania, system kontroli ciśnienia opon, a nawet lodówkę.

Serce

Nie sposób pominąć też tego, co 7 generacja BMW pod znakiem e38 kryła (i nadal kryje) pod swoją maską. Co ciekawe, był to pierwszy model, w którym bawarski producent oferował do wyboru trzy jednostki wysokoprężne – o ile najsłabsza z nich (2,5-litrowy diesel) nie grzeszyła trwałością i osiągami, tak najmocniejsza (V8 o pojemności 3,9 litra) do setki dobijała w niemal 8,5 sekundy i potrafiła rozpędzić się aż do 242 km/h. Jeśli chodzi o motory benzynowe, to tutaj BMW przewidziało 6 wersji, a do gry najczęściej wchodziły jednostki V8 od 3 do 4,4 litra z mocą sięgającą 218-286 KM. Na samej górze listy (oraz cenników) widnieje potężny dwunastocylindrowy silnik o pojemności 5,4 litra i mocy 326 KM, który można było spotkać w wersji 750iL – model ten podczas pomiarów robił naprawdę imponujące wyniki, bo do prędkości 100km/h dochodził w zaledwie 6,6 sekundy.

BMW 7 generacji E38 - najlepsza siódemka w historii?

Jeżeli wciąż marzysz o własnym BMW E38 z siódmej generacji, to możemy pomóc Ci w spełnieniu tego pragnienia, gdyż w naszym garażu cały czas znajdują się kapitalnie zachowane egzemplarze – począwszy od czterolitrowego modelu z 1994 roku o mocy 286 KM, a kończąc na największej wersji iL z silnikiem 4,4 litra z 2001 roku. Weź głęboki oddech, sprawdź ofertę RT Classic Garage i pomyśl, że ten samochód naprawdę może trafić w Twoje ręce. BMW 7 generacji E38 to z pewnością najlepsza siódemka w historii.

Kategorie: Aktualności