fbpx

Cabrio - dlaczego warto? - RT Classic Garage

9 marca 2022 RTClassicGarage

Bardzo ciężko znaleźć kierowcę, który w swojej motoryzacyjnej przygodzie nigdy nie marzył o tym, aby w ciepły letni dzień wybrać się na szybką przejażdżkę przewiewnym kabrioletem. Nie ma w tym żadnej tajemnicy, że auta z otwieranym dachem, zwłaszcza te klasyczne i posiadające fascynującą historię, są prawdziwą gratką wśród fanów „czterech kółek” i wielu z nich chciałoby posiadać tego typu pojazd w swoim garażu, jednak nie każdy jest na tyle odważny, aby zdecydować się na ten krok. Postaramy się nieco przekonać Cię do auta typu cabrio i przedstawić Ci jego zalety oraz parę patentów na skuteczne utrzymanie go w szczytowej formie. Cabrio – dlaczego warto? Przeczytajcie.

Samochód bez dachu, czyli kabriolet – marzenie kierowców

Na początek pewnie powiesz: „przecież nie mieszkamy w Stanach, Hiszpanii czy Chorwacji, w Polsce nie ma odpowiedniego klimatu pod cabrio”. Fakt, taka myśl rzeczywiście może przejść Ci przez głowę, ale teraz my wchodzimy do gry i spróbujemy powalczyć z tą tezą. Z pogodą w Polsce rzeczywiście nie zawsze jest kolorowo, ale… nikt nie każe przecież jeździć kabrioletem z otwartym dachem przez cały rok! A może to i lepiej? To właśnie w takich okazjonalnych, wyzwalających oraz pełnych wolności wypadach tkwi cały sekret i magia – śledzisz pogodę i wyczekujesz na ten właściwy moment, kiedy wreszcie otworzysz dach swojego cabrio i wyruszysz w podróż czując na sobie przyjemny powiew wiatru i promienie słońca. Zresztą, gdyby w naszych rejonach temperatura regularnie rozpieszczała 30-stopniowymi upałami każdego dnia, to taka jazda „pod chmurką” szybko znudziłaby się większości kierowców i nie byłaby wcale niczym wyjątkowym. Ciekawostką jest też fakt, że najwięcej cabrio w Europie sprzedawanych jest w Wielkiej Brytanii i Skandynawii, a tam pogoda raczej nie rozpieszcza. Największa frajda z jazdy pojawia się gdy temperatura oscyluje w okolicy 25 stopni. Upały męczą.

Innym potencjalnym problemem mogłoby być też narażenie się na „zatopienie”, ale to kolejna bujda
i sprawa dotycząca tylko bardzo odległej przeszłości. Jeżeli obawiasz się też, że jadąc kabrioletem w deszcz ryzykujesz zalaniem auta, to jesteś w sporym błędzie – rozwój technologii obejmuje przecież usprawnienie każdego elementu samochodu, w tym dachu tego typu nadwozia, zatem ewentualne opady nie spowodują przeciekania i dyskomfortu przy korzystaniu z niego przy zamkniętym dachu. Gwarantujemy, że jeśli odpowiednio dbasz o swój samochód, to zalanie na pewno Ci nie grozi.

Kultowe modele

Historia zna wiele pięknych modeli cabrio. Niektóre z nich posiadamy w swojej ofercie. Kojarzycie BMW Z4M? Idealny, klasyczny cabrio z krwi i kości – dach z materiału, niska masa, manualna skrzynia biegów, tylny napęd… po prostu klasyka, a do tego pod maską prawdziwy silnik M Power i 343 konie mechaniczne. Prawdziwy potwór.

Skoro już wspominamy o kultowych model, nie wypada pominąć Porsche 911 Carrera 4S. Klasyka sama w sobie – marzenie każdego małego chłopca i dużego fana motoryzacji. Prawdziwe sportowe auto z krwi i kości. Do tego nasz egzemplarz jest w świetnym stanie i może służyć w każdą pogoda – ma napęd na 4 koła. Zapewnia fenomenalne wrażenia z jazdy. Super sportowe auto.

Jak przygotować cabrio do jazdy wiosną i latem?

Generalnie pielęgnacja kabrioletu niewiele różni się od pozostałych rodzajów nadwozia, zatem nie będzie to dla Ciebie wielkim obciążeniem – musisz jednak pamiętać, aby zadbać o odpowiednią konserwację i impregnację dachu, bo to sprawa absolutnie kluczowa. W przypadku dachu trzeba też zakodować sobie w pamięci, żeby pod żadnym pozorem nie składać go przed tym, jak wyschnie – jeżeli jest on jeszcze wilgotny, to lepiej poczekaj trochę dłużej i złóż go dopiero, jak już będzie kompletnie suchy.


Jeśli chodzi o porządki po zimie oraz przygotowanie cabrio na wiosnę i lato, to koniecznie trzeba je umyć, jednak odradzamy korzystanie z myjni – nie każda z nich jest odpowiednio przystosowana do tego typu samochodów (np. zbyt twarde szczotki mogą uszkodzić tylną szybkę), dlatego najlepiej jest zadbać o to we własnym zakresie. Sprawa nie jest trudna – wystarczy delikatne ciśnienie oraz wysoka temperatura wody, 2-3 łyżeczki płynu do czyszczenia (lub nawet zwykłego płynu do mycia naczyń) i szczotka z miękkim włosiem, a następnie ruchy w kierunku jazdy i dokładne spłukanie oraz późniejsze wysuszenie mytego dachu. Ważnym elementem samochodów ze składanym dachem są też jego uszczelki, dlatego radzimy wymycie ich wilgotną ściereczką oraz wysmarowanie ich silikonem lub gliceryną – zabieg ten wykonasz jednorazowo i wystarczy Ci to na cały rok. Jeżeli Twoje cabrio posiada skórzane siedzenia, to musisz mieć świadomość, że będą one bardzo mocno narażone na działanie promieni słonecznych, przez co mogą pękać – aby tego uniknąć postaraj się mocno nawilżyć je specjalnym kremem przeznaczonymi do pielęgnacji tego rodzaju tapicerki. No i jest jeszcze druga ważna rzecz – jeśli tylko możesz, to parkuj auto w cieniu.

Cabrio to spełnienie marzeń z dzieciństwa. Olbrzymia frajda z jazdy, którą potęguje otwarty dach. Do tego wszystkiego kontakt z otoczeniem. Samochody te zachęcają swoim indywidualizmem oraz wyjątkowością. Oryginalny wygląd i poczucie wolności – to główne cechy charakteryzujące te auta. Zachęcamy do zapoznania się ofertą RT Classic Garage.

Kategorie: Aktualności