fbpx

Jak przygotować klasyka do sezonu? - RT Classic Garage

21 lutego 2022 RTClassicGarage

Pierwsza część lutego to moment, w którym coraz częściej zapominamy już o zimie (chyba nie czeka nas kolejny jej atak, prawda…?) i mamy przed oczami zbliżające się ocieplenie i o wiele przyjemniejszą aurę, która sprzyja nie tylko aktywności fizycznej, ale też wiosennym samochodowym podróżom. Jeżeli trzymasz w garażu swojego klasyka i czekasz na moment, aż wyruszysz nim w trasę, to lepiej przystopuj na chwilkę i upewnij się, że Twoje auto jest w pełni gotowe na nowy sezon. Jak przygotować klasyka do sezonu? Już podpowiadamy.

Przy każdej okazji musisz pamiętać, że klasyczne samochody to egzemplarze, które wymagają szczególnej pielęgnacji, gdyż w przypadku jej zaniechania traci nie tylko ich aktualna kondycja
i sprawność, ale też wartość rynkowa. Jak zadbać o swojego klasyka przed wiosennymi wojażami? Oto pięć podstawowych kroków:

Zajmij się akumulatorem

Zima to nie najlepszy czas do jazdy samochodami, szczególnie klasycznymi. Dlatego większość naszych „perełek” zimę spędza w garażu. Z dala od mrozu, soli i piachu. Na czas zimowej hibernacji z reguły odłączamy akumulator, który później przechowujemy w bardziej sprzyjających warunkach. Działając w ten sposób sprawimy, że posłuży nam dłużej. Jednak przed rozpoczęciem sezonu należy upewnić się czy nie stracił swoich właściwości i czy nie należy go wymienić. Ostatnie czego nam brakuje podczas pierwszej wiosennej przejażdżki to utknięcie gdzieś z dala od cywilizacji. 

Jak przygotować klasyka do sezonu?

Zadbaj o kondycję opon

Wiecie co się dzieje z oponami, które są nieużywane przez długie miesiące czy nawet lata? Mogą stracić swoje właściwości i się odkształcić. Oczywiście nie zamienią się w kwadrat o czterech kątach prostych, ale stracą na tyle swoje parametry, że skutecznie utrudnią nam jazdę. Co za tym idzie, przyjemność z podróży.

W większości przypadków odkształcenie opony jest tymczasowe. Spłaszczenia znikną, gdy opony osiągną temperaturę pracy i odzyskają pierwotny kształt. Zdarzają się też sytuacje, w których opona nie odzyska swoich właściwości. Mówimy wówczas o odkształceniu półtrwałym. Długi czas postoju przy niskim ciśnieniu powietrza w oponach, może spowodować tego typu problemy. Koniecznie sprawdź opony przed pierwszą trasą. Zabezpiecz również felgi. My używamy do tego preparatu MONSTER WHEEL CLEANER od Shiny Garage.

Pamiętaj również o podstawowych kwestiach – zacznijmy od sprawdzenia ciśnienia. Odpowiednio wyważone i napompowane koła (również to zapasowe) pozwalają zmniejszyć zużycie bieżnika, a to znacznie poprawia przyczepność auta do drogi oraz sam proces hamowania. A skoro o hamowaniu… Zimowe uroki mogły źle wpłynąć na poszczególne elementy układu hamulcowego, dlatego w okresie przed wiosennym sezonem koniecznie upewnij się, że odpowiedzialne za to systemy w Twoim klasyku działają bez zarzutu i podczas jazdy nie czeka Cię żadna przykra niespodzianka.

Płyny eksploatacyjne do sprawdzenia i uzupełnienia

Trudów zimy nie do końca mogły wytrzymać też płyny eksploatacyjne, takie jak płyn chłodniczy czy  hamulcowy a jeżeli one nie będą w odpowiedniej kondycji i stanie używalności, to wycieczka Twoim klasykiem nie może należeć do najbezpieczniejszych przygód. Zanim ruszysz w podróż za miasto koniecznie poprzedź ją nieco krótszą trasą, a konkretnie do sprawdzonego warsztatu, w którym fachowcy sprawdzą, czy wspomniane płyny nadają się jeszcze do użytku i dokonają ich wymiany lub uzupełnienia, gdy zajdzie taka potrzeba. Powinieneś również sprawdzić poziom oleju oraz paliwa. Istnieje szansa, że będziesz musiał zdemontować oraz wyczyścić zbiornik. Lecz czego się nie robi z miłości do motoryzacji. 

Pozbądź się grzyba

Filtr kabinowy – mówi Ci to coś? Oczywiście, że tak! Jesienią oraz zimą wilgotny klimat mocno wpływa na jego kondycję, przez co jest on doskonałym środowiskiem dla rozwoju grzybów i pleśni, dlatego dla świętego spokoju po prostu wymień go na nowy i wejdź w nowy sezon bez niepotrzebnego przesiadywania w nieświeżym otoczeniu. Przy okazji upewnij się też, że klimatyzacja w Twoim klasyku działa bez zarzutu i nie wymaga odgrzybienia, bo kiedy pracuje ona odpowiednio, to powietrze w aucie jest odpowiednio oczyszczone i schłodzone, co wpływa rzecz jasna na komfort jazdy i zdrowie Twoje i pasażerów. Warto również odświeżyć wnętrze oraz pozbyć się zapachów. Świetnie sprawdzi się w tym celu neutralizator zapachów NO SCENT Shiny Garage.

Widoczność to podstawa

Ostatnia prosta to zadbanie o widoczność -zarówno tego, co widzisz Ty, jak i tego, co widzą pozostali kierowcy. Sprawdź oświetlenie, a konkretnie przednie lampy drogowe, mijania i postojowe, a także kierunkowskazy i lampy tylne, stopu oraz tablicy rejestracyjnej, które nie tylko pozwolą Ci lepiej widzieć drogę, ale też sprawią, że nie zostaniesz niedostrzeżony przez pozostałych kierowców na drodze. Warto zadbać o komfort podróży i czystość szyb – do tego najlepiej posłuży Perfect Glass Cleaner od Shiny Garage.

RT Classic Garage, jak wszyscy fani klasycznych aut, czekamy na wiosnę z utęsknieniem oraz ciepłe, długie wieczory z ukochanym autem. Tego Wam i sobie życzymy jak najszybciej. Mamy nadzieję, że już wiecie jak przygotować klasyka do sezonu.

Kategorie: Aktualności