fbpx

Porsche - klasyczny, sportowy samochód

1 lutego 2022 RTClassicGarage

Czy jest na świecie marka samochodów, która działa na wyobraźnię bardziej od Porsche? Możliwe, że tak, ale pewne jest to, że w panteonie legend motoryzacji marka Porsche znajduje się na szczycie. Co musicie wiedzieć o Porsche? Historia jest bardzo obszerna i pełna zwrotów akcji oraz ogromnych sukcesów – powstała niezliczona ilość publikacji na ten temat dlatego streszczamy w pigułce najważniejsze informacje o kultowym niemieckim producencie. Poniżej wyjaśniamy dlaczego Porsche uważamy za klasyczny, sportowy samochód.

Historia marki Porsche

Swoją historię marka ta pisze od 1931 roku, kiedy to doświadczony i ceniony twórca pojazdów Ferdinand Porsche założył własne biuro konstrukcyjne nazwane, a jakby inaczej, swoim nazwiskiem, jednak w tym czasie nadal pracował dla firmy Daimler Benz, gdzie m.in. był jednym z twórców kultowego Volkswagena Garbusa. Mimo, że w 1939 roku powstał pierwszy prototyp nazwany TYP 64 to za pierwsze auto pod szyldem Porsche uznaje się model 356, który ujrzał światło dzienne dopiero 17 lat później, czyli w 1948 roku.

Efektem pracy Ferdinanda oraz jego syna Ferry’ego był premierowy model Porsche 356, który miał wiele wspólnego ze wspomnianym już Garbusem – chodzi tu m.in. o elementy zawieszenia oraz czterocylindrowy silnik boxer chłodzony powietrzem. Po śmierci Ferdinanda interes przejął jego syn, który kontynuował konstruowanie oraz produkcję sportowych samochodów zgodnie ze ścieżką oraz filozofią, jaką wyznaczył jego ojciec, a największe sukcesy marki miały dopiero nadejść.

Porsche – kultowe modele

Kluczową datą dla marki Porsche był rok 1963, kiedy to z taśmy produkcyjnej zszedł model Porsche 911 – najpopularniejszy ze wszystkich aut, jakie wyszły z fabryki legendarnego niemieckiego producenta. Co ciekawe, początkowo jego nazwa brzmiała 901, jednak ostatecznie została ona zmieniona na skutek protestów składanych przez przedstawicieli marki Peugeot, która zastrzegła sobie prawo do oznaczania swoich produktów z „0” w środku. Porsche 911 z umieszczonym z tyłu silnikiem typu boxer błyskawicznie stało się prawdziwym hitem nie tylko na trasach wyścigowych (pierwszy nie terenowy samochód, który wygrał słynny rajd Paryż-Dakar), ale też w sprzedaży, a do dzisiejszego dnia uznawane jest za najbardziej rozpoznawalne auto, jakie marka wprowadziła na rynek. Porsche kojarzyło się wprawdzie ze sportowymi pojazdami, jednak jego auta miały w sobie również sznyt luksusu, dlatego cieszyły się tak wielkim zainteresowaniem i były prawdziwym marzeniem kierowców. Jednym z wymarzonych modeli był z pewnością produkowany od 2002 roku Porsche Cayenne, czyli usportowiony SUV czy, jak kto woli, samochód sportowy z terenowym zacięciem. Warto wiedzieć, że Cayenne powstało przy współpracy z Volkswagenem, a jego „bliźniakiem” jest Touareg, z którym dzieli kilka charakterystycznych elementów.

Pozostając przy suwach, to 11 lat po premierze Cayenne do gry wszedł również drugi tego typu model Porsche o nazwie Macan (z języka indonezyjskiego: tygrys), który na starcie otrzymał 3.0-litrowy silnik bi-turbo V6 o mocy 340 KM i od swojego poprzednika różnił się także tym, że był węższy i krótszy (czyli po prostu bardziej kompaktowy). Pomiędzy jednym, a drugim SUV-em warto zaznaczyć też rok 2009, kiedy to oferta Porsche wzbogaciła się o kolejny popularny model, jakim niewątpliwie jest Panamera, którego nazwa pochodzi od legendarnego wyścigu „La Carrera Panamericana”. Porsche Panamera było pierwszym w historii marki luksusowym czterodrzwiowym i czteromiejscowym coupe, a jego założeniem było wyjście naprzeciw zapotrzebowaniu na sportowe i 4-miejscowe auto sportowe. Mimo kilku kontrowersyjnych opinii na temat sylwetki Panamera od początku spotkała się z ciepłym przyjęciem i przez lata cieszyła się popularnością, a od 2016 roku rozpoczęto produkcję jej drugiej generacji.

Marka Porsche w RT Classic Garage

Skoro samochody Porsche należą do klasyków, to nie mogło zabraknąć ich w ofercie RT Classic Garage. W naszym portfolio możemy pochwalić się genialnymi modelami 911 z piątej generacji sygnowanej oznaczeniem 996 w kilku wartych uwagi odsłonach – żółtej Carrera 4 o mocy 300 KM i pojemności 3387 cm3, czarnej oraz srebrnej Turbo z mocą 420 KM i pojemnością 3600 cm3, a także wyjątkowej Turbo Cabrio o takich samych parametrach. Oprócz czterech klasyków Porsche 911 mamy do zaoferowania również dwa youngtimery ze słynnym układem transaxle modele 944 Turbo, które z pewnością zachwycą każdego fana klasycznych sportowych aut.

Wszystkie samochody RT Classic Garage (zarówno Porsche, jak i każdy inny) od samego początku traktowane są z należytą starannością i dokładnością, dlatego o stan techniczny oraz wizualny dbamy szczególnie – klasyki to nasza pasja, dlatego robimy wszystko aby stwarzać im odpowiednie warunki aby mogły z każdym dniem nabierać wartości.
Kategorie: Aktualności