fbpx

Klasyczne samochody jako doskonała inwestycja - RT Classic Garage.jpg

5 kwietnia 2022 RTClassicGarage

Wchodząc do sklepu, zaglądając do portfela czy na konto bankowe, odpalając internet lub radio w samochodzie – ze wszystkich stron zalewani jesteśmy informacjami o rosnących cenach, dlatego nikogo nie dziwi nagminne poszukiwanie coraz to nowszych sposobów na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Jeśli przyłożysz ucho tu i ówdzie, to z pewnością podsłuchasz tak popularne opcje, jak inwestycja w złoto, nieruchomości czy też kryptowaluty, a zaglądając do nas zyskujesz kolejną ciekawą możliwość. Czy wiesz, że doskonałą inwestycją jest też klasyczny samochód? W skrócie, klasyczne samochody jako doskonała inwestycja.

Rynek samochodów klasycznych rozwija się u nas w naprawdę dynamicznym tempie, dlatego jeśli interesuje Cię ten rodzaj inwestycji, to warto wskoczyć do tego pociągu jak najszybciej, aby za jakiś czas być tym, kto sam liczy zysk, a nie liczy na trafny zakup. Jeżeli należysz do fanów motoryzacji, to tym bardziej powinieneś (lub powinnaś) zainteresować się tym tematem, bo będzie to dla Ciebie w połowie szansa na ulokowanie kapitału, a w połowie po prostu czysta zajawka i czyste hobby. Sytuacja „win-win”? Jak widać, w tej sytuacji jest to całkiem możliwe.

Inwestycja w klasyki – Ile i na co wydać?

Pierwszą odpowiedzią będzie zwrot, który dostosować można niemal do każdej życiowej sytuacji: to zależy. Nie wszyscy potencjalni posiadacze klasyków będą startowali na tym samym pułapie cenowym – po jednej stronie mamy początkujących kolekcjonerów, którzy nie są skorzy do wydawania sum większych niż 40-60 tysięcy złotych, po drugiej naprawdę starych wyjadaczy skłonnych zainwestować kilkaset tysięcy euro lub więcej, a gdzieś pośrodku fanów klasyków obracających się w przedziale 200-300 tysięcy. Wszystko zależy od Twojego kapitału, zainteresowań i oczekiwanego zysku. 

Możesz wejść do gry z dość popularnym autem z niższego pułapu cenowego i być praktycznie pewnym, że nie stracisz na tym, jednak spadająca wartość pieniądza oraz koszty utrzymania samochodu nie zagwarantują Ci wielkiego skoku cenowego w dłuższej perspektywie. Inaczej sprawa wygląda, gdy wyłożysz na stół sporą gotówkę za prawdziwy rarytas wśród klasyków – wówczas po dobrych kilku latach możesz liczyć na duży zwrot z inwestycji. Oto ciekawy przykład znaleziony w jednym z artykułów dotyczącym klasyków: w 2009 roku znajomy osoby udzielającej wywiadu wyłożył około 200 tysięcy funtów na Bugatti EB110, aby po 8 latach sprzedać je za 700 tysięcy euro.

Inwestycja w klasyczne auta nie jest procesem krótkoterminowym i nie można oczekiwać, że zwróci się ona w mgnieniu oka – najciekawsze dobrze zachowane okazy z bogatą historią, odległym rokiem produkcji i wyrobioną marką zwiększają swoją wartość z każdym rokiem, ale nie dzieje się to natychmiast i należy wykazać się cierpliwością. Oczywiście, można bardzo okazyjnie trafić na fajnego youngtimera, który jeszcze w tym roku nie odgrywa na motoryzacyjnej scenie żadnej roli, ale już w kolejnym staje się bohaterem prawdziwego boomu i istną żyłą złota, jednak takie historie nie należą do codzienności i lepiej nie celować w takie życiowe strzały.

Gdzie szukać klasycznych samochodów?

Mówi się, że cierpliwość popłaca i również w tym przypadku jest to stuprocentowa prawda. Jeżeli lubisz szperać po sieci i jeździć od miasta do miasta w poszukiwaniu prawdziwego rodzynka, to z pewnością znajdziesz coś, co w końcu przykuje Twoją uwagę i skłoni Cię do inwestycji. Wielu starszych posiadaczy nie wie nawet, że posiada w swoim garażu prawdziwe klasyki o konkretnej wartości, a niektórzy w pełni świadomi nie są na tyle cierpliwi, aby poczekać jeszcze rok, dwa lub trzy i chcą już teraz sprzedać swój egzemplarz. Okazji nie brakuje, ale trzeba wiedzieć, że nie rosną one na drzewach i jeżeli chcesz na własną rękę znaleźć klasyka pod inwestycję, to będzie trzeba poświęcić temu trochę czasu i uwagi, bo nie ma nic gorszego, niż zamrożenie pieniędzy i brak perspektywy zwrotu z inwestycji.

Istnieje oczywiście prostsza i bezpieczniejsza metoda – mamy tu na myśli firmy takie, jak RT Classic Garage, które na co dzień trudnią się sprowadzaniem, renowacją i sprzedażą klasycznych samochodów. Możliwe, że chcesz w nie zainwestować, ale nie do końca wiesz jak wykonać ten krok, jednak my
z wielką przyjemnością wprowadzimy Cię w ten świat i pomożemy Ci trafnie ulokować Twój kapitał. Jeżeli w naszej ofercie nie znajdziesz klasyka, który wzbudzi Twoje zainteresowanie, to nie odpuszczaj – daj nam znać, a my postaramy się sprowadzić do Ciebie taki samochód, jakiego potrzebujesz. My już wiemy, że klasyczne samochody to inwestycja nie tyle dobra, co bardzo dobra lub wręcz znakomita – teraz czas, aby ta wiedza trafiła również do Ciebie. Klasyczne samochody jako doskonała inwestycja? Czy macie jeszcze jakieś wątpliwości?

Kategorie: Aktualności