fbpx

Mercedes - klasa sama w sobie. Krótka historia kultowej marki - RT Classic Garage

4 maja 2022 RTClassicGarage

Czy jest w świecie motoryzacji bardziej rozpoznawalne logo, niż trójramienna gwiazda należąca do Mercedesa? Według nas trudno się tu spierać – widząc ten symbol od razu mamy przed oczami kultową markę premium będącą prawdziwym synonimem klasy i niezawodności. Skąd w ogóle wziął się Mercedes? Jakie były początki marki, która na stałe weszła do kanonu klasyki motoryzacyjnej? Oto krótka historia brandu, który… sam stał się historią!

Skąd nazwa Mercedes?

Odkładając na bok tematy związane z samą marką Mercedes ma kilka znaczeń. Jest to zarówno nazwa miasta w Argentynie w prowincji Buenos Aires (chociaż tak samo nazwano również miasta w Urugwaju, Kostaryce, Brazylii czy Stanach Zjednoczonych), jak i planetoida, którą odkrył w 1928 roku w Barcelonie Josep Comas Solá oraz… po prostu imię żeńskie w krajach hiszpańskojęzycznych. Dla marki, o której chcemy opowiedzieć kluczem jest jednak kobieta nazywająca się Mercédès (Adrienne Manuela Ramona) Jellinek – była to córka Emila Jellinka, czyli austriackiego pioniera automobilizmu, który podjął współpracę z założycielami.

Początki marki Mercedes

Wspomnianymi założycielami marki byli Carl Benz i Gottlieb Daimler, którzy swoją kultową dziś firmę założyli pod koniec lat 80. XIX wieku. Pierwszy z nich zasłynął w 1885 roku jako twórca pierwszego na świecie samochodu, który na wniosku patentowym nazwany został „pojazdem z napędem na silnik gazowy”. Daimler z kolei szukał rozwiązań i alternatyw dla rozwijającego się rynku motoryzacji,
a jednym z efektów jego działań było zamontowanie silnika spalinowego w jednym z powozów w wersji „Americaine”. Początkowo obaj niezależnie od siebie rozwijali swoje pomysły i budowali odrębne marki stające się powoli synonimem solidności i jakości, a ich drogi ostatecznie zeszły się w 1926 roku na mocy porozumienia mającego w założeniu gwarantować stabilność ekonomiczną w okresie I wojny światowej.

Kultowe modele Mercedesa

Każdy fan motoryzacji ma swoje ulubione modele samochodów i o gustach dyskutować nie zamierzamy zwłaszcza, że Mercedes wypuścił w świat tak wiele wersji swoich pojazdów, że każdemu może podobać się zupełnie co innego. My chcielibyśmy jednak chociaż wspomnieć o kilku ciekawych modelach, które na pewno na stałe wpisały się w historię tej kultowej niemieckiej marki.

Na pierwszy ogień musi iść z pewnością Mercedes 300 SL Gullwing, czyli jeden z najsłynniejszych modeli marki z trójramienną gwiazdą. Samochód ten zadebiutował w lutym 1954 roku i był prawdziwym technologicznym przełomem w światowej motoryzacji, a jego prawdziwą wizytówką były niespotykane unoszone do góry drzwi przypominające (po rozłożeniu) skrzydła, od czego wzięła się nazwa „gullwing” (ang. skrzydło mewy). Nie był to jednak estetyczny wymysł projektanta, a przemyślane działanie – nadwozie miało mieć odpowiednią sztywność, którą uzyskano dzięki zastosowaniu wysokich progów wykluczających użycie klasycznie otwieranych drzwi.

Ta marka to luksus, a skoro luksus, to nie można zapomnieć o Mercedesie 600 w wydłużonej wersji Pullman. Te „reprezentatywne” auto produkowane było od 1964 roku, a jego atuty skradły serca nie tylko polityków i duchownych, ale też Fidela Casto, Jacka Nicholsona, Coco Chanel, Johna Lennona czy Elizabeth Taylor. 

Ciekawym i niezwykle pożądanym przez kolekcjonerów modelem jest też Mercedes 190E Cosworth, czyli usportowiona wersja serii 190, czyli pierwszego w historii marki samochodu klasy średniej. Auto to było efektem współpracy Mercedesa z brytyjskim koncernem Cosworth, który specjalizował się w modyfikacjach silników, a celem takiej kooperacji było stworzenie samochodu zdolnego wygrać rajdowe mistrzostwa świata WRC będąc konkurencją dla BMW M3. Za kierownicą Mercedesa 190E Cosworth siadali m.in. czołowi kierowcy rajdowi, czyli Ayrton Senna, Niki Lauda czy Keke Rosberg, a jego posiadaczem był też Rowan Atkinson, czyli aktor znany głownie z roli „Jasia Fasoli”.

Reasumując, Mercedes zawsze był synonimem niezawodności i luksusu – dzisiaj klasyczne Mercedesy cieszą się na świecie ogromnym zainteresowaniem i popularnością a świetnie zachowane egzemplarze w odpowiednich wersjach są doskonałą lokatą kapitału i inwestycją . Zapraszamy do zapoznanią się z ofertą marki w naszym garażu, gdzie znajdują się m.in. kolekcjonerskie i świetnie zachowane Mercedesy S 500 Coupe z silnikami v8 i v12. Zapraszamy do RT Classic Garage.


Poznaj modele w naszym garażu


Mercedes S 600 Coupe - RT Classic Garage
Mercedes S 600 Coupe
Mercedes S500 Coupe C140
Mercedes CL 63 AMG C216

Kategorie: Aktualności