fbpx

AMG - historia trzech liter, które stały się legendą - RT Classic Garage

26 maja 2022 RTClassicGarage

W pierwotnym założeniu Mercedes miał być marką kojarzoną z luksusem, komfortem i mocą, a ich sportowy charakter nie był traktowany do końca priorytetowo. Jak pokazała historia, obie te kwestie udało się skutecznie pogodzić, jednak nie doszłoby do tego bez udziału AMG, czyli firmy, która na zawsze odmieniła oblicze kultowego niemieckiego brandu motoryzacyjnego. Jaka jest historia AMG, czyli trzech liter tworzących legendę Mercedesa?

Początki i działalność AMG

Hans Werner Aufrecht i Erhard Melcher – to właśnie tych dwóch panów stoi za historią całego zamieszania. W połowie lat 60. para dwudziestokilkuletnich inżynierów motoryzacyjnych pracowała dla Mercedesa, a tym, nad czym skupiali swą uwagę była sportowa wersja modelu 300 SE, jednak ostatecznie zarząd firmy uznał, że typowo sportowe samochody nie są jej wcale potrzebne. Efektami tego toku myślenia były zamknięcie działu samochodów wyczynowych (mimo tego, że wspomniany Mercedes 300 SE aż 10 razy zwyciężał w German Touring Car Championship) oraz odejście Aufrechta
i Melchera, którzy ostatecznie opuścili swojego pracodawcę i w 1967 roku założyli własną firmę AMG
(A jak Aufrecht, M jak Melcher, G jak Grossaspach, czyli rodzinne miasto tego pierwszego).

Para inżynierów jako bazę swoich prac wybrała odkupiony za ¼ wartości rynkowej model Mercedes 300 SEL, w którym m.in wymienili karoserię, zwiększyli pojemność silnika, wymienili tłoki, dźwignie zaworów i układ wydechowy oraz usztywnili zawieszenie, co poskutkowało zwiększeniem mocy do 428 KM. Ta dopracowana gigantyczna limuzyna wystartowała niebawem w wyścigu na trudnym torze Spa-Francorchamps i stała się prawdziwą sensacją, co wpłynęło na rozgłos i wzrost rozpoznawalności AMG w świecie motoryzacji. Efektem sukcesu była rozrastająca się w szybkim tempie sieć klientów, którzy zwracali się do firmy ze zleceniem podniesienia mocy silnika, a od połowy lat 70. rozpoczęto także prace nad tuningiem optycznym. Tak dynamiczny rozwój firmy sprawił, że siedzibę wraz z fabryką i 40 pracownikami trzeba było przenieść do Affalterbach, czyli miejsca, z którym AMG jest kojarzone do dziś.

Aufrecht i Melcher x Mercedes

Sukcesy duetu eks-inżynierów Mercedesa nie pozostawały niezauważone, dlatego legendarna niemiecka marka nie mogła być na nie obojętna i w 1988 roku jej drogi z AMG zeszły się ponownie, aby na początku opierać się głównie na samochodach dla sportów motorowych. Kooperacja była na tyle udana, że już dwa lata później obie firmy jeszcze mocniej zacieśniły wspólne działania i nawiązały oficjalną współpracę, której efektem był debiutujący w 1993 roku Mercedes C 36 AMG z 6-cylindrowym silnikiem o mocy 280 KM. Model ten ugruntował też specjalny format nazewnictwa kolejnych aut będących dziełem AMG i Mercedesa, które od tego momentu określane były oznaczeniem z dwóch,
a nie trzech cyfr.

Mercedesy AMG stawały się coraz popularniejsze (i nie można było się temu dziwić), dlatego na rynek co rusz trafiały kolejne udane modele będące efektem mocnej ofensywy obu marek – chodzi tu o takie wersje, jak E50 AMG, C43 AMG, E 55 AMG czy linię SL. Z biegiem czasu, a konkretnie w 2009 roku AMG (przejęty do tego czasu przez Mercedesa w 100%) otrzymał w końcu wolną rękę i mógł stworzyć własny samochód od podstaw, czego efektem był model SLS AMG, który od samego początku stał się prawdziwym hitem wśród fanów motoryzacji i autem ich marzeń. Model ten produkowany był do 2014 roku, w którym to ostatecznie zakończył on swoją historię w fabryce – w tym czasie jego miejsce zajął Mercedes AMG GT.

Jako, że AMG swoją uwagę skupiało na sportach motorowych, to nieunikniony był powrót Mercedesa do świata Formuły 1 i tak właśnie się stało – w 2010 roku po długiej przerwie od 1955 roku marka trafiła do F1 po przejęciu brytyjskiego zespołu Brawn GP jako Mercedes-AMG Petronas Formula One Team. Jeżeli ktoś śledzi wyścigi to doskonale wie, że niemiecki brand stał się prawdziwym dominatorem Formuły 1 – od 2014 roku przez kolejnych 8 lat Mercedes-AMG zdobywał mistrzostwo konstruktorów, a jego kierowcy 7 razy byli mistrzami świata (sześciokrotnie Lewis Hamilton i raz Nico Rosberg).

Ciekawostką jest na pewno fakt, iż mimo dynamicznego rozwoju firmy AMG nie zmieniło się jedno – nieugiętą zasadą pozostawało to, aby od początku do końca dany silnik montowała jedna osoba, która na samym końcu składała na jego pokrywie swój podpis.

AMG – najważniejsze daty

1967 – rok powstania AMG jako oddzielnej firmy Aufrechta i Melchera po opuszczeniu Mercedesa

1980 – rok w którym Mercedes 450 SLC AMG z 8-cylindrowym silnikiem wygrał Touring Car Grand Prix na Nurburgringu.

1986 – rok stworzenia Mercedesa 300 E z 5.6-litrowym silnikiem V8, który złamał magiczną barierę prędkości 300 km/h.

1988 – oficjalne nawiązanie współpracy z Mercedesem oraz powrót Aufrechta i Melchera do dawnego pracodawcy

1990 – nawiązanie pełnej współpracy AMG i Mercedesa oraz otwarcie trzeciej fabryki przy zatrudnieniu 400 pracowników

1993 – debiut Mercedesa C 36 AMG

2003 – rok, w którym Mercedes w całości wykupił udziały w AMG (parę lat wcześniej odkupił 51% całości).

2009 – rok powstania pierwszego autorskiego Mercedesa pod skrzydłami AMG, czyli modelu SLS AMG

2010 – powrót Mercedesa do świata Formuły 1 (po przerwie od 1955 roku)

2014 – rok, w którym zaprzestano produkcji modelu SLS AMG, a rozpoczęto produkcję AMG GT.

2014 – pierwsze mistrzostwo świata konstruktorów F1 dla zespołu Mercedes-AMG Petronas Formula One Team – tytuł ten zdobywał on przez 8 kolejnych sezonów.

W ofercie RT Classic Garage znajdziecie modele z linii AMG!

Kategorie: Aktualności