fbpx

Klasyczne samochody w popkulturze - Dodge Charger - RT Classic Garage

30 lipca 2023 RTClassicGarage

W tym cyklu przybliżyliśmy Wam już sylwetki dwóch kultowych samochodów z hitowych pozycji filmowych, jakimi z pewnością są trylogia „Powrót do przyszłości” oraz filmy opowiadające o losach Batmana. W trzecim rozdziale naszej podróży pod lupę bierzemy jeden z modeli, który przez lata pojawiał się w kolejnych odsłonach uwielbianej przez widzów serii „Szybcy i wściekli”, czyli produkcji obowiązkowej dla motoryzacyjnych freaków. Które filmowe auto mamy na myśli? Jest nim Dodge Charger, czyli klasyczny samochód, za którego kółkiem wielokrotnie zasiadał sam Dominic Toretto grany przez Vina Diesela.

Dodge Charger, samochód z serii „Szybcy i wściekli”

Klasyczne samochody w popkulturze - Dodge Charger - RT Classic Garage

Był DeLorean DMC-12, po nim spojrzeliśmy na Batmobil, a teraz swoje miejsce w naszym artykule otrzyma Dodge Charger. Samochód ten od razu kojarzy się z postacią graną przez Vina Diesela w kultowej serii „Szybcy i wściekli”, w której aż roi się od klasyków pojawiających się na ekranie. Trochę poszperaliśmy i nasze informacje wskazują, że filmowy Dom szczególnie upodobał sobie właśnie Chargera, bo różne jego wersje pojawiały się aż w siedmiu częściach „The Fast and the Furious”. Najbardziej kojarzony z filmem i główną postacią jest na pewno bardzo charakterystyczny czarny Dodge Charger R/T z 1970 roku, który pojawił się w pierwszej części, a także w czwartej, siódmej i dziewiątej odsłonie. Wersję tą mogliśmy oglądać najczęściej i najmocniej kojarzy się ona z filmem, chociaż na tym nie koniec. W „Szybcy i wściekli 6” pojawił się choćby fenomenalny Dodge Charger Daytona z 1969 roku z potężnym silnikiem V8 o pojemności 6,2 litra i mocy 500 koni mechanicznych – trzeba przyznać, że choć wystąpił tylko w jednej części to zrobił ogromne wrażenie.

Jakie wersje modelu Dodge Charger mogliśmy zobaczyć jeszcze w tej serii? W produkcji pojawiły się także Dodge Charger 500 (część 9), Dodge Ice Charger 1968 (część 8), a także auta znacznie nowsze, bo z okresu 2010-2020, jak choćby SRT8 z lat 2010 i 2013 czy też Hellcat Redeye z rocznika 2020. No cóż, trzeba przyznać, że Vin Diesel trochę się tymi Chargerami najeździł…

Historia Dodge Chargera

Klasyczne samochody w popkulturze - Dodge Charger - RT Classic Garage 1

Dodge Charger to niewątpliwie z najsłynniejszych przedstawicieli „muscle cars” z przełomu lat 60. i 70. XX wieku. Linia życia serii Charger jest dość długa, choć nie jest wcale ciągła i trzeba było nanieść na nią kilka przerw. Jej nieoficjalny początek to rok 1965 (wtedy powstał prototyp), a oficjalnie została ona zaprezentowana w lipcu 1966 roku. Pierwsza generacja, oprócz wyjątkowej sylwetki, charakteryzowała się choćby obrotowymi reflektorami, które po wyłączeniu zmieniały swoje położenie o 180 stopni i chowały się za atrapą chłodnicy. Jeśli chodzi o silniki to na tym etapie Dodge oferował benzynowe jednostki V8 o pojemności od 5,2 do 7,0 litra (rok później dodano silnik 7,2 l). Druga generacja Chargera przypada na lata 1968-71 – tutaj przeprojektowano nie tylko wnętrze, ale też formę nadwozia (tzw. „coke bottle”). Z biegiem czasu pracowano nie tylko nad nowymi wersjami silnika, ale też nad aerodynamiką nadwozia, co widać choćby po modelu Charger 500 czy wydłużonym Chargerze Daytona. Kolejne 3 lata (1971-74) to III generacja, w której nadwozie otrzymało kolejny lifting (m.in. dwuczęściowa atrapa chłodnicy czy też odejście od obrotowych reflektorów). Ostatni muscle car od Dodge z tej linii to lata 1975-78 – w tym przypadku mieliśmy do czynienia z samochodem o konstrukcji przypominającej bardziej luksusowy model Chrysler Cordoba.

Klasyczne samochody w popkulturze - Dodge Charger - RT Classic Garage

Po „czwórce” Dodge wstrzymał na jakiś czas produkcję Chargerów i przerwa ta trwała aż do 1981 roku, kiedy to sportowy model Omni 024 po restylizacji otrzymał nowy wygląd oraz „nową” nazwę Charger. Trzeba jednak przyznać, że tym razem z dawnego klasyka została tylko ona, bo tutaj mieliśmy już do czynienia bardziej z subkompaktowym hatchbackiem, który z taśmy produkcyjnej przestał schodzić w roku 1987. Druga wyrwa w osi czasu trwała aż do 2005 roku – wtedy właśnie Dodge trzeci raz przywrócił Chargera do życia i pracuje nad nim aż do dziś. Nie był to już ani muscle car z lat 60. I 70., ani sportowy samochód z 1981, chociaż zdecydowanie bliżej mu do tego pierwszego.

Dodge Charger w innych produkcjach filmowych

Klasyczne samochody w popkulturze

Seria „Szybcy i wściekli” ewidentnie wypromowała klasycznego Dodge Chargera w gronie młodszych odbiorców, jednak trzeba zaznaczyć, że czujne oko motoryzacyjnych maniaków wychwyciło ten samochód na ekranie o wiele, wiele wcześniej. Mamy tu na myśli kultowy serial „Drużyna A”, a konkretnie jego pierwszy sezon emitowany w Polsce w latach 90. (w USA nieco wcześniej, bo w okresie 1983–1987). Dodge Charger pojawił się z jego ostatnim (14) odcinku zatytułowanym „A Nice Place to Visit”, kiedy to mogliśmy zobaczyć go podczas awantury w kulminacyjnym momencie całej akcji. Epizod krótki, ale trzeba przyznać, że nawet w takim czasie potrafił on przykuć uwagę i na moment oderwać wzrok od widocznych postaci.

Przeczytaj inny artykuł z serii: Klasyczne samochody w popkulturze – DeLorean

Kategorie: Aktualności