fbpx

Kultowe samochody lat 50. i 60 - Chevrolet Bel Air - RT Classic Garage

31 lipca 2023 RTClassicGarage

Po Fordzie Pustangu i Porsche 911 czas na kolejny klasyczny samochód, który z marszu utożsamiamy z okresem lat 50. i 60. Który model wybraliśmy do roli bohatera 3. odcinka naszej serii? Tym razem pod lupę RT Classic Garage wpada Chevrolet Bel Air, czyli amerykański samochód klasy wyższej, którego nazwa wskazuje już na to, że mamy do czynienia z czymś rangi premium. Co warto wiedzieć o kultowej serii ze stajni Chevroleta?

Jak powstał Chevrolet Bel Air?

Kultowe samochody lat 50. i 60 - Chevrolet Bel Air - RT Classic Garage

Jaki jest najpopularniejszy i najbardziej kultowy amerykański samochód? Wielu fanów motoryzacji z pewnością wskazałoby na opisywanego już przez nas Mustanga i trudno znaleźć tu jakieś poważne argumenty pozwalające obalić taką tezę. Nie mamy jednak wątpliwości, że część mogłaby wskazać właśnie na Chevroleta Bel Air, który powstał jeszcze wcześniej i w istocie podłożył podwaliny pod to, co dziś rozumiemy jako typowy samochód rodem z USA.

Oficjalnie linia Bel Air samodzielnie rozpoczęła swój żywot w 1953 roku, jednak nazwę tą środowisko motoryzacyjne poznało już nieco wcześniej, a konkretnie 3 lata wstecz. To właśnie od 1950 roku przez 2 kolejne lata Chevrolet dodawał cząstkę „Bel Air” wyłącznie do linii hardtopów DeLuxe Styleline w wersji dwudrzwiowych coupe. W roku 1953 producent postanowił nieco „odświeżyć” całą serię, a jednym z elementów tej odnowy było ujednolicenie nazewnictwa, z czego zrodził się Chevrolet Bel Air obejmujący wszystkie wersje: zarówno dwu, jak i czterodrzwiowe. Bel Air z 1953 roku przedstawiono jako zupełnie nowy model, a wszystko to ze względu na przeprojektowane nadwozie, w którym główną rolę grała choćby charakterystyczna chromowana listwa w tylnej jego części.

Jak wspomnieliśmy we wstępie, już sama nazwa wskazywała na to, że Chevrolet oddaje w ręce klientów coś wyjątkowego i prestiżowego. Bel Air to w końcu również nazwa luksusowej dzielnicy w Los Angeles, która razem z Beverly Hills oraz Holmby Hills tworzy tzw. „Platinum Triangle”, gdzie znajdują się jedne z najdroższych posiadłości w Stanach Zjednoczonych.

Pierwsze generacje Chevroleta Bel Air

Kultowe samochody lat 50. i 60 - Chevrolet Bel Air - RT Classic Garage

Klasyczny Chevrolet Bel Air doczekał się łącznie sześciu generacji, a produkcja ostatniej z nich przypada na lata 1976–1981. Skoro odnosimy się do rzeczonych w tytule lat 50. i 60. to w artykule tym wrócimy do serii od I do IV, w których bardzo często dochodziło do licznych restylizacji i tak naprawdę trudno byłoby dokładnie opisać je w jednym artykule.

Bel Air I swoją premierę miał w styczniu 1953 roku i był produkowany niemal do końca 1957. Wspomnieliśmy już, że charakterystycznym elementem tej wersji była chromowana listwa, jednak nie była to jedyna cecha wyróżniająca. Na co również zwracamy uwagę? Na pewno na wspaniały długi tył samochodu, dywaniki podłogowe i chromowane elementy w postaci kołpaków, rynienek na dachu oraz dużej ozdobnej listy w pasie przednim, którą dodano przy okazji pierwszego liftingu. Rangi „premium” dodawał także ozłocony napis „Bel Air”, charakterystyczna kierownica oraz (a jakby inaczej) chromowane elementy ozdobne w środku. Nie bez przyczyny egzemplarze z pierwszej generacji Chevroleta Bel Air (zwłaszcza modele z lat 1955–1957) stanowią prawdziwą gratkę dla kolekcjonerów i są uważane za jedne z najbardziej rozpoznawalnych aut w historii USA.

Druga generacja Chevroleta Bel Air to krótki okres, bo 1957-1958. Oczywiście, nie mogło obyć się bez widocznych zmian, wśród których prym wiodły nowe światła. „Dwójka” miała bowiem nie jeden, a dwa reflektory, które zostały umieszczone jeszcze wyżej, co mocno rzutowało na sylwetkę. Oprócz tego zastosowano w niej szeroki chromowany grill, całość nadwozia obniżono, a z przodu zastosowano także zaginaną przednią szybę.

Chevrolet Bel Air III swoją premierę miał we wrześniu 1958 roku, a jego produkcja trwała do roku 1964. Tutaj projektanci poszli w auto bardziej kanciaste, awangardowe, a elementem wyróżniającym całość była niewątpliwie wyjątkowa i przepiękna tylna część nadwozia, w której środkowa strefa klapy bagażnika załamywała się w kształt litery V. Przez 6 lat produkcji „trójka” przeszła aż cztery restylizacje nadwozia, z których największa miała miejsce w 1960 roku i obejmowała charakterystyczne przetłoczenia podkręcające charakter auta .

Czwarta generacja klasycznego modelu Bel Air była produkowana najdłużej ze wszystkich wcześniejszych, bo okres ten trwał od roku 1964 do 1970. „Czwórka”, podobnie jak generacja druga i trzecia, została skonstruowana w oparciu o stworzoną przez General Motors platformę „GM B body”. O ile poprzednik był wykonany w dość awangardowej stylistyce, tak następca otrzymał bardziej stonowane i masywne nadwozie. Bel Air IV największe zmiany stylistyczne przeszedł chyba w swojej tylnej części, gdzie w wersji sedan można było zauważyć dwa charakterystyczne elementy: wyraźnie dłuższy i spiczasty tył oraz potrójne reflektory.

Czy Chevrolet Bel Air to auto warte uwagi? Bez dwóch zdań. Czy samochód ten tworzy historię? Absolutnie tak. Seria ta to kwintesencja charakterystycznego amerykańskiego stylu i nie ma wątpliwości, że może konkurować z Fordem Mustangiem o miano największego motoryzacyjnego game changera rodem z USA.

Kategorie: Aktualności