fbpx

Historia marki Volkswagen - RT Classic Garage

14 listopada 2022 RTClassicGarage

Marka Volkswagen niewątpliwie plasuje się w czołówce najpopularniejszych producentów samochodów w naszym kraju, jednak wiele osób może nie wiedzieć, jak przedstawia się jej historia na przestrzeni lat. W jaki sposób Volkswagen rozwijał swoją renomę i stał się aż tak rozpoznawalnym brandem w świecie motoryzacji? Odkryjmy zatem nieco tajemnic i poznajmy klasyczne samochody Volkswagen krok po kroku.

Początki historii Volkswagen

Historia marki Volkswagen jest interesująca, choć podwaliny pod jej powstanie w latach 30. XX wieku stworzyła postać kojarzona co najmniej negatywnie – osobą, o której mowa był Adolf Hitler, który zlecił stworzenie taniego i rodzinnego samochodu dla jak najszerszego grona odbiorców. Założenie było takie – auto miało pomieścić cztery osoby, rozpędzać się do około 100 km/h, a przy tym kosztować maksymalnie 1000 marek.

Historia marki Volkswagen - RT Classic Garage

Tak zaczyna się historia popularnego „Garbusa”. Rozpoczęła się 17 stycznia 1934 roku, kiedy Ferdinand Porsche spisał swoje „Exposé dotyczące budowy niemieckiego samochodu dla ludu”. Jego zdaniem powinien być on pełnowartościowym i niezawodnym pojazdem o stosunkowo lekkiej konstrukcji. Powinien mieć miejsce dla czterech osób, rozwijać prędkość 100 km/h i pokonywać wzniesienia o nachyleniu 30 %. W latach 1938–2003 z ponad 21 000 000 wyprodukowanymi egzemplarzami w konfiguracji: chłodzony powietrzem silnik umieszczony za osią tylną z napędem tylnym, Garbus był najdłużej i najliczniej produkowanym modelem samochodu w historii motoryzacji. Na temat tego auta napiszemy więcej w innym artykule, bo jest to bardzo ciekawa i rozległa łącząca aspekty, kulturowe, gospodarcze, polityczne i miała wpływ na cała motoryzację nie tylko historię marki VW.

Najpopularniejsze samochody Volkswagen

„Garbus” to prawdziwa legenda marki i niewątpliwie kultowy klasyk Vokswagena, jednak nie można zapomnieć też o innych modelach. Stałe miejsce w historii firmy ma niewątpliwie Volkswagen Passat, czyli prawdziwa legenda, którą na polskich drogach widzimy praktycznie od zawsze. Rok 1973 to bardzo ważny moment w historii koncernu, bo to właśnie wtedy zadebiutował Passat, którego nazwa pochodzi od określenia morskiego wiatru morskiego ze strefy międzyzwrotnikowej. Model ten doczekał się już ośmiu generacji oraz zapowiedzi dziewiątej, a wersje od pierwszej do czwartej spokojnie można nazwać prawdziwymi klasykami.

Historia marki Volkswagen - RT Classic Garage

Bardzo ciekawym, a często pomijanym klasycznym samochodem Volkswagen był Corrado, o którym pisaliśmy już kiedyś w artykule pt. „Samochody, które staną się klasykami”. Model ten ma iście oldschoolowy i niepowtarzalny design, który w połączeniu z silnikiem VR6 robi naprawdę doskonałe wrażenie. Wymieniając najbardziej znane modele Volkswagena nie można zapomnieć też o serii Polo, która zadebiutowała niewiele później od Passata, a konkretnie w 1975 roku. Auto to było spokrewnione z Audi 50, a początkowo można było zakupić jedynie jego wersję 3-drzwiową – wariant 5-drzwiowy w sedanie i kombi wszedł dopiero w wraz z trzecią generacją.

Klasyczne samochody Volkswagen w RT Classic Garage

Nie, nie zapomnieliśmy o czymś. Tak, wiemy, że Volkswagen Golf to auto, którego zlekceważyć nie można. Zostawiliśmy je na koniec, ponieważ w naszej ofercie znajdziesz świetny egzemplarz pochodzący z tej serii, która oficjalnie zadebiutowała w 1974 roku jako małe kompaktowe auto z przednim napędem. Samochody te zyskały ogromną popularność, a w RT Classic Garage znajdziesz doskonale zachowany model Golf Mk2 z 1989 roku, który jest o tyle unikatowy, bo aż do dziś pozostał cały w oryginalnym lakierze i stanie bezwypadkowym.

Zapraszamy do RT Classic Garage. Znajdziecie u nas nie tylko kultowe modele samochodów wszystkich marek.

Kategorie: Aktualności