fbpx

Historia Alfa Romeo - RT Classic Garage

2 listopada 2022 RTClassicGarage

Jeżeli czytasz nasze blogowe wpisy lub sprawdzasz naszą ofertę klasycznych samochodów to z pewnością nieraz przed Twoimi oczami mignęła marka Alfa Romeo. Mimo, że nie jest to najpopularniejsza z motoryzacyjnych firm, to jednak ma ona ciekawą historię i z wielką przyjemnością opowiemy Ci o tym, jak powstała i w jaki sposób rozwijała swoją tożsamość w świecie aut. Czas poznać historię Alfa Romeo – samochodów klasycznych, które powinny Cię zainteresować. Historia Alfa Romeo w pigułce.

Pochodzenie nazwy oraz powstanie logo

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie wpisu o historii Alfa Romeo będzie przedstawienie genezy powstania jej nazwy, która jest naprawdę ciekawa, bowiem niewiele osób zapewne wie, że powstawała ona dwuetapowo. Początków pierwszego z członów marki należy szukać na samym starcie XX wieku, a konkretnie w 1906 roku, kiedy francuski pionier motoryzacyjny Alexandre Darracqu założył firmę zajmującą się sprzedażą samochodów. Niewiele później, bo w 1909 roku firma ta we własnej fabryce rozpoczęła montaż samochodów marki Darracq, jednak po zaledwie roku popadła ona w tak poważne finansowe tarapaty, że została ostatecznie przejęta przez grupę lokalnych przedsiębiorców z Lombardii. Efektem tych zdarzeń było nadanie firmie nowej nazwy – w ten właśnie sposób powstała Anonima Lombarda Fabbrica Automobili (po polsku „Lombardzka Fabryka Samochodów Spółka Akcyjna), czyli ALFA.

Historia Alfa Romeo - RT Classic Garage

Od czego pochodzi drugi człon, czyli Romeo? Tutaj sprawa związana jest z postacią Nicoli Romeo, czyli włoskiego inżyniera i kolejnego pioniera motoryzacji, który w 1918 roku przejął kierownictwo nad zakładem ALFA. Jego wejście w interes związane było z tym, że w trakcie I wojny światowej władze nakazały firmie podjęcie produkcji wojskowej, a jako, że sam Romeo był w tym czasie wojskowym dostawcą, to jego drogi z zakładem ALFA mogły się zejść.

Jaka jest z kolei geneza oraz data powstania logo marki Alfa Romeo? Znak ten został stworzony w 1910 roku, czyli w okresie przejęcia firmy od Alexandre’a Darracqu, a jego autorem był Romano Cattaneo. Sam symbol jest nawiązaniem do Mediolanu, czyli stolicy Lombardii – połowa to czerwony krzyż, czyli flaga miasta, zaś druga to herb rodziny Visconti (możnych władców Mediolanu) przedstawiający wojowniczego węża połykającego dziecko.

Rozwój oraz kultowe modele samochodów Alfa Romeo

Start produkcji pierwszego samochodu Alfa Romeo datuje się na 1910 rok, a był nim 24 HP, którego silnik o mocy 42 KM mógł rozpędzić pojazd do nawet 115 km/h – nakład tej serii liczył 300 egzemplarzy. Za pierwszy pełnoprawny samochód Alfa Romeo uznaje się jednak nieco późniejszy model 40-60 HP z sześciolitrowym silnikiem OHV, który odnosił niemałe sukcesy, bo zajął pierwsze miejsce w swojej kategorii w rajdzie Parma-Bercetto 1913 roku, a w latach 1920-1921 wygrywał wyścigi na torze Mugello. Przez kolejne lata samochody Alfa Romeo brały udział w wielu wyścigach i osiągały zadowalające wyniki, jednak działo się tak do 1932 roku – to właśnie w tym czasie właścicielem firmy stał się Instytut Odbudowy Przemysłu, który podjął decyzję o wycofaniu marki z rajdów (chociaż nieoficjalnie zaliczała ona kolejne starty w barwach Ferrari). 

Najlepsze miało oczywiście dopiero nadejść, dlatego najpopularniejsze klasyczne samochody Alfa Romeo powstawały w późniejszych latach. Jakie modele Alfa Romeo przeszły do historii marki? Wielkim hitem na rynku w latach powojennych stał się Alfa Romeo Giulietta, który produkowany był w latach 1954-1965 w 3 wersjach nadwozia z silnikami o pojemności 1290 cm3 i mocy 80 KM. Co ciekawe, Giulietta pojawiała się na rynku także później, ponieważ nazwę tą otrzymywały także serie produkowane w latach 1977−1985 (jej konstrukcja bazowała na podwoziu modelu Alfetta) oraz 2010–2020. Obok Giulietty trzeba także wymienić niezwykle popularny i należące do klasyków Alfa Romeo model Giulia z okresu 1962−1978, a także Alfa Romeo Spider (1966−2010), który początkowo wywoływał ał kontrowersje swoim awangardowym wyglądem, a później stał się kultowym autem dzięki obecności w filmie „Absolwent” z Dustinem Hoffmanem oraz charakterystycznemu dźwiękowi pracującego na wysokich obrotach silnika, który nazwano „Alfa Sound”.

Alfa Romeo w RT Classic Garage

Kultowa z pewnością jest również Alfa Romeo 4C, która aktualnie znajduje się w ofercie RT Classic Garage. Była produkowana w fabryce Maserati w Modenie i podniosła markę Alfa Romeo do rangi sztuki, do poziomu, na którym włoska firma była przed laty. To auto stworzone wyłącznie z myślą o wspaniałych kształtach, idealnych proporcjach oraz maksymalnej przyjemności z szybkiej, sportowej jazdy. Maksymalnie odchudzona, jest karbonową wanienką obudowaną panelami aluminium, wyczynowym zawieszeniem i silnikiem o maksymalnie wyżyłowanych osiągach i zminimalizowanej masie. Odnajdziemy tu wszystko, co pragnęliśmy mieć podczas szybkiej jazdy po możliwie krętej drodze i nic ponadto. Ten egzemplarz ma przebieg tylko 12 tys. km. Idealnie, by schować do garażu jako dobrą inwestycję, czasami wyciągając, radość gwarantowana podczas każdej przejażdżki.

Historia Alfa Romeo - RT Classic Garage
Historia Alfa Romeo - RT Classic Garage

Kategorie: Aktualności