fbpx

Dzieło sztuki na czterech kołach - Alfa Romeo 4C - RT Classic Garage

6 grudnia 2022 RTClassicGarage

Przeważnie w naszych wpisach podejmujemy tematykę samochodów klasycznych, które po światowych drogach poruszają się już od dawna. Dla pewnych modeli jesteśmy jednak gotowi zrobić wyjątek, bo auta z potencjałem na prawdziwe klasyki pomijać nie powinniśmy. Bez cienia wątpliwości samochodem tego typu jest Alfa Romeo 4C, która skrada serce już od pierwszego spojrzenia, a przy bliższym poznaniu zyskuje jeszcze więcej. Co musisz wiedzieć o motoryzacyjnym dziele sztuki spod znaku Alfa Romeo?

Kiedy powstał ten model?

Model 4C jest samochodem młodym, bo pierwsze egzemplarze nie osiągnęły nawet 10 lat. Za oficjalną datę premiery Alfa Romeo 4C uznaje się wrzesień 2013 roku, kiedy to w Modenie na terenie zakładów należących do Maserati rozpoczęła się jego produkcja. Świat serię tą poznał (jeszcze nie w ostatecznej formie) jednak już dwa lata wcześniej, a konkretnie w marcu 2011 roku, kiedy to zostało ono zaprezentowane jako auto koncepcyjne podczas motoryzacyjnych targów w Genewie. Twórcą konceptu oraz ostatecznej wersji nadwozia był włoski projektant, Lorenzo Ramaciotti, a całość projektu powstała w Centro Stile Alfa Romeo.

Model Alfa Romeo 4C można umieścić w dwóch ramach czasowych biorąc pod uwagi jego dwie wersje. W latach 2013-2019 produkowana była opcja Coupé, natomiast lata 2015-2020 to okres powstawania wersji Spider.

Alfa Romeo 4C – czym się wyróżnia?

Założeniem projektanta było stworzenie samochodu, który będzie w stanie wykręcać doskonałe osiągi, co miało być możliwe dzięki uzyskaniu maksymalnie niskiej wagi własnej. Aby osiągnąć ten cel nadwozie tego dzieła sztuki złożono z wykonanego z włókna węglowego monokokpitu autorstwa Tecno Tessile Adler oraz umieszczonych z przodu i z tyłu dodatkowych ram zrobionych z aluminium. Jeśli chodzi o wagę, to ta różni się w zależności od rynku, na jaki trafia 4C. Najlżejszą wersją jest europejska, która waży 895 kg, pośrodku znajduje się wersja amerykańska (około 1000 kilogramów), natomiast najcięższa jest wersja australijska mająca aż 1025 kg.

Po nadwoziu czas przejść do serca samochodu, czyli do silnika. W przypadku modelu tego modelu mamy tu do czynienia z umiejscowionym centralnie czterocylindrowym motorem o pojemności 1,75 litra i mocy 240 KM, który wyposażono w turbosprężarkę. Silnik ten umożliwia dojście do prędkości 100 km/h w 4,5 sekundy, a także rozpędza się do maksymalnie 258 km/h.

Co jeszcze skrywa w sobie ten model? Wartymi odnotowania rozwiązaniami technologicznymi, które zastosowano w tym modelu są na pewno 6-biegowa dwusprzęgłowa przekładnia TCT typu C635, niezależne zawieszenie w układzie dwóch wahaczy poprzecznych, a także wentylowane tarcze hamulcowe w każdym z kół samochodu.

Alfa Romeo 4C w RT Classic Garage

Model Alfa Romeo 4C nie należy jeszcze do motoryzacyjnych klasyków, jednak ma ku temu wszelkie predyspozycje, dlatego można uznać go za bardzo fajną inwestycję na przyszłość, którą można trzymać w garażu i używać od czasu do czasu. Doskonałą opcją dla osób poszukujących samochodu, który tylko zyska na wartości jest Alfa Romeo 4C z 2015 roku, którą znajdziesz w ofercie RT Classic Garage. Te dzieło sztuki będące kwintesencję włoskiego stylu nie tylko będzie świetnym sposobem na ulokowanie pieniędzy, ale też da Ci niezapomnianą frajdę podczas każdej podróży – możemy Ci to zagwarantować!

Kategorie: Aktualności