fbpx

BMW 850 CSI E31 - Wizjonerska ewolucja w rodzinie BMW - RT Classic Garage

18 czerwca 2024 RTClassicGarage

Model BMW 850 CSI E31, będący godnym następcą BMW 635 CSi, reprezentuje nową erę technologiczną w segmencie dużych, sportowych coupé. Zaprojektowany przez Klausa Kapitzę, który swoje pierwsze szkice serii 8 BMW zaprezentował już w 1984 roku, model E31 przetrwał rywalizację z czterema konkurentami, aby stać się ostatecznym sukcesorem modelu E24. Dopiero na początku 1992 roku pierwsze egzemplarze tej serii trafiły do klientów, a świat musiał jeszcze poczekać na prawdziwy przełom, mimo wcześniejszych zapowiedzi braku oficjalnego M8. BMW M GmbH miało jednak znaczący wkład w rozwój topowego modelu E31, przekształcając jego ponadczasowy design w coś więcej niż tylko wygląd. Już latem 1992 roku, 850 CSI zadebiutowało z silnikiem o mocy 280 kW (380 KM) i początkowej cenie 180 000 D-Marek, stając się nieoficjalnym, choć pełnoprawnym małym M8.

Rewolucja techniczna pod maską BMW 850 CSI

BMW 850 CSI to prawdziwy technologiczny majstersztyk, który wyróżnia się nie tylko dzięki swojemu wyglądowi, ale przede wszystkim za sprawą zaawansowanych rozwiązań technicznych zastosowanych pod jego elegancką karoserią. Serce tego modelu, silnik V12 o pojemności 5,576 ccm, generuje imponującą moc 280 kW (380 KM), co stawia go w rzędzie najpotężniejszych i najbardziej dynamicznych pojazdów swojego czasu. Inżynierowie BMW M podjęli się modyfikacji standardowego silnika M70, zwiększając średnicę cylindrów oraz skok tłoka, co pozwoliło osiągnąć większą pojemność i wyższą moc. Dzięki tym zmianom, S70, bo tak nazwano nową jednostkę, zapewnia nie tylko większą moc, ale także bardziej bezpośrednią reakcję na polecenia kierowcy.

Znaczącą rolę w osiągach BMW 850 CSI odgrywa również manualna 6-biegowa skrzynia biegów, która umożliwia precyzyjne i szybkie zmiany przełożeń, idealnie współgrając z charakterem sportowego coupé. System chłodzenia oleju silnikowego, specjalnie zaprojektowany dla tego modelu, gwarantuje utrzymanie optymalnych warunków pracy silnika nawet podczas ekstremalnych obciążeń, co jest kluczowe dla zachowania długotrwałej sprawności i wydajności.

Dodatkowo, innowacje w układzie wydechowym, takie jak czterorurkowy system z przedrurami o powiększonym przekroju oraz specjalne metalowe katalizatory, minimalizują opór zwrotny, jednocześnie utrzymując kompaktową konstrukcję. Te modyfikacje nie tylko poprawiają osiągi, ale także optymalizują spalanie i redukują emisję szkodliwych substancji, co czyni BMW 850 CSI bardziej przyjaznym dla środowiska, mimo swojej sportowej natury.

Inżynierowie BMW M nie ograniczyli się jednak tylko do aspektów mechanicznych. Elektronika pojazdu również przeszła rewolucję dzięki wprowadzeniu elektronicznego systemu zarządzania wydajnością silnika (EML), który pozwala kierowcy na wybór pomiędzy bardziej komfortową a bardziej sportową charakterystyką jazdy, zawsze dostarczając pełną moc 380 KM. To połączenie zaawansowanych technologii mechanicznych i elektronicznych sprawia, że BMW 850 CSI nie tylko stanowi technologiczną rewolucję, ale również zapewnia niezrównane doznania z jazdy, które są trudne do osiągnięcia w jakimkolwiek innym modelu z tamtych lat.

Dynamiczne innowacje i subtelny design BMW 850 CSI

BMW 850 CSI E31 nie tylko redefiniuje pojęcie sportowego coupé dzięki swoim imponującym osiągom, ale również zaskakuje subtelnością i zaawansowaniem zastosowanych technologii, które nie są od razu widoczne na pierwszy rzut oka. Jednym z kluczowych elementów, który przyczynia się do niezrównanej dynamiki jazdy, jest innowacyjny system współsterującej tylnej osi, znany jako Active Rear Axle Kinematics (AHK). Ta technologia pozwala na obracanie się tylnej osi o maksymalnie 1,8 stopnia w zależności od sytuacji na drodze, co znacznie poprawia manewrowość i stabilność pojazdu przy wysokich prędkościach oraz podczas dynamicznego pokonywania zakrętów. Dzięki temu BMW 850 CSI oferuje poziom dynamiki zakrętów, który był dotąd nieosiągalny w tradycyjnych konstrukcjach samochodowych.

Zewnętrzne modyfikacje BMW 850 CSI są dyskretne, ale wyrafinowane, podkreślające sportowy charakter modelu bez nadmiernej ekstrawagancji. Zmiany te obejmują większe, o 345 milimetrów, i nieco grubsze tarcze hamulcowe, które mogą być dostrzeżone jedynie przez znawców. Zmodyfikowane zderzaki przednie i tylne, zaprojektowane przez ówczesnego projektanta zewnętrznego Ulfa Weidhase, zawierają zauważalny dyfuzor oraz aerodynamicznie optymalizowane lusterka zewnętrzne M pomalowane w kolorze nadwozia, które nie tylko zwiększają efektywność aerodynamiczną, ale również nadają pojazdowi bardziej agresywny, choć elegancki wygląd.

Wnętrze BMW 850 CSI łączy luksus z technologią, zachowując subtelną elegancję. Charakterystyczne czerwone wskazówki na zegarach kokpitu i przełącznik EML na konsoli centralnej, pozwalający wybrać między trybami jazdy komfortowej (K) i sportowej (S), są dyskretnymi, ale wyraźnymi akcentami, które podkreślają sportowy rodowód tego modelu. Mimo swojej dyskrecji, każdy detal wnętrza został starannie dopracowany, aby zapewnić zarówno komfort, jak i funkcjonalność, co czyni BMW 850 CSI wyjątkowym nawet w najmniejszych aspektach.

Dane techniczne BMW 850 CSI E31

BMW 850 CSI E31 wyposażone jest w imponujący 12-cylindrowy silnik V o pojemności skokowej 5576 cm³, który rozwija moc 280 kW (380 KM) przy 5300 obr./min, zapewniając wyjątkowe osiągi. Moment obrotowy tego potężnego silnika wynosi 550 Nm przy 4000 obr./min, co przekłada się na szybkie i płynne przyspieszenie od 0 do 100 km/h w zaledwie 6 sekund. Pojazd jest wyposażony w manualną 6-biegową skrzynię biegów, która umożliwia precyzyjne i efektywne zarządzanie mocą.

BMW 850 CSi jest ograniczone elektronicznie do prędkości maksymalnej 250 km/h, co stanowi bezpieczne i optymalne wykorzystanie potencjału pojazdu w warunkach drogowych. Masa własna samochodu, wynosząca 1865 kg, zapewnia stabilność i dobrą przyczepność, a pojemność zbiornika paliwa, która wynosi 90 litrów, umożliwia długie dystanse bez konieczności częstego tankowania.

Samochód ma długość 4780 mm, szerokość 1855 mm, wysokość 1330 mm oraz rozstaw osi wynoszący 2684 mm, co przekłada się na przestronne wnętrze i komfortową jazdę, zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów. Zastosowane rozwiązania techniczne i wymiary zewnętrzne sprawiają, że BMW 850 CSI E31 to nie tylko szybkie, ale też stabilne i bezpieczne auto sportowe, idealne dla entuzjastów motoryzacji szukających zarówno wydajności, jak i komfortu.

Wyjątkowy egzemplarz BMW 850 CSI E31 na sprzedaż

Prezentowany w RT Classic Garage egzemplarz BMW 850 CSI E31 z rocznika 1992 to prawdziwa perełka dla koneserów i kolekcjonerów. Samochód, który przybył do nas z Niemiec, posiada przebieg 203 000 km i jest wyposażony w manualną skrzynię biegów oraz potężny silnik V12 o pojemności 5576 cm³, generujący moc 380 KM. Auto świeżo po serwisie, zarejestrowane w Polsce i jest w znakomitym stanie, co sprawia, że wygląda, jakby właśnie zjechało z linii produkcyjnej.

Cena tego unikalnego modelu wynosi 359 000 PLN. Jest to nie tylko doskonała okazja do posiadania legendarnego sportowego coupé, ale również atrakcyjna lokata kapitału, biorąc pod uwagę rosnącą wartość klasycznych samochodów BMW na rynku kolekcjonerskim. Auto dostępne jest do oglądania 7 dni w tygodniu w dogodnych godzinach, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się i uzgodnieniu terminu.

Zachęcamy do kontaktu i osobistego zapoznania się z tym wyjątkowym egzemplarzem BMW 850 CSI E31, aby na własne oczy przekonać się o jego wyjątkowych walorach i doskonałym stanie. To nie tylko świetny samochód, ale również wartościowa inwestycja, która z pewnością przyciągnie uwagę każdego miłośnika motoryzacji.

Kategorie: Aktualności