fbpx

Kultowe samochody lat 50. i 60.: Ford Mustang - RT Classic Garage

6 maja 2023 RTClassicGarage

W historii motoryzacji zapisały się pewne samochody, które stały się na tyle kultowe, że zasługują na osobny artykuł. Jednym z takich modeli jest z pewnością Ford Mustang, czyli pochodzący ze Stanów Zjednoczonych wyjątkowy klasyczny samochód sportowy. Co sprawiło, że legendarny Mustang stał się ikoną, a nie samochodem jednym z wielu? Przyjrzyjmy się nieco jego historii i odkryjmy w czym był tak wyjątkowy, że do dziś zapiera dech w piersiach fanów czterech kółek. Poznaj z nami kultowe samochody.

Ford Mustang: kiedy powstał i z jakim efektem?

Kultowe samochody lat 50. i 60.: Ford Mustang - RT Classic Garage

Historia tego samochodu sięga początków lat 60. XX wieku, bo to właśnie w tym okresie najpopularniejszym sportowym autem w USA był równie kultowy Chevrolet Corvette. Ford próbował stworzyć mu konkurencję i zapełnić tym samym pewną niszę wśród klientów – Corvetta była bowiem modelem zbyt drogim, aby przeciętny obywatel mógł sobie na nią pozwolić. Nowy, przystępny cenowo sportowy samochód docelowo miał być skierowany do tzw. grupy „baby-boomers”, czyli wchodzącego w dorosłość pokolenia urodzonego po II wojnie światowej. Kolejnym, choć drugorzędnym celem było też zastąpienie zbyt wolnego Forda Thunderbirda, który do wspomnianej Corvetty nie miał absolutnie żadnego podjazdu.

Lata 1962 i 1963 to czas, w którym powstały dwa prototypy Mustanga, czyli wersje dające podwaliny pod ostateczną formę pierwszej generacji. Ta swój debiut zanotowała w dniu 17 kwietnia 1964 roku – to właśnie wtedy do każdego z 8160 salonów Forda trafił dokładnie jeden egzemplarz premierowego Mustanga. Premiera zakończyła się sukcesem, podobnie było zresztą z kolejnymi tygodniami, miesiącami i latami. Już pierwszego dnia producent dostał 22 tysiące zamówień na kolejne sztuki, 100 tysięcy egzemplarzy rozeszło się w ciągu pierwszych 4 miesięcy, dokładnie rok po premierze Ford miał na koncie ponad 400 tysięcy sprzedanych Mustangów, a po dwóch latach taśmę opuścił milionowy pojazd.

Skąd taki sukces? Po pierwsze: auto było świetnie dostosowane do potrzeb (oraz budżetu) kupującego i dawało opcję indywidualnego dopasowania. Wiadomo – im więcej zmian i dodatków, tym wyższa cena. Ewentualna konfiguracja obejmowała m.in. silnik (standardowo montowany V6 można było wymienić na mocniejszy V8), skrzynię biegów (manualną 4-stopniową lub automatyczną 3-stopniową) czy też elementy związane z designem i dodatkami (dach, wzory kołpaków czy też klimatyzacja). Po drugie: szeroko zakrojona akcja marketingowa. Ford mocno postawił tu na promocję – dzień przed oficjalną premierą miała miejsce emisja reklamy o zasięgu 29 milionów odbiorców, później zaś kampanię przeniesiono do prasy (łącznie do ok. 2500 różnych tytułów). Rok po premierze producent poszedł krok dalej i… umieścił Mustanga na tarasie widokowym Empire State Building. Na 86 piętrze!

Skąd nazwa Mustang?

W kwestii nazwy sytuacja jest sporna, bo źródła podają dwie historie. Pierwsza, ta najbardziej znana, dotyczy powiązania z naturą, czyli dzikim koniem mającym symbolizować siłę i młodość. Lee Iacocca, ówczesny prezes Forda i główny menadżer projektu twierdził zresztą, że w tym okresie panowała moda na nazywanie aut po zwierzętach i w ten oto sposób wybrano mustanga. Druga historia nie jest związana ze zwierzętami, a z nawiązaniem do… samolotów. Konkretnie nawiązanie dotyczyć miało amerykańskiego myśliwca P-51 Mustang, a pomysł pochodził od John Najjara, ówczesnego czołowego projektanta Forda. Co ciekawe, Mustang ostatecznie wcale nie musiał zostać Mustangiem, bo konkurencyjnymi nazwami dla tej serii były Torino, Cougar, Avventura oraz Allegro.

Klasyczny Mustang – cechy charakterystyczne

Kultowe samochody lat 50. i 60.: Ford Mustang - RT Classic Garage

Jeśli chodzi o design to Ford Mustang mocno się wyróżniał i nikogo nie mogło dziwić, że przez lata jego sprzedaż nieustannie stała na bardzo wysokim poziomie. Z biegiem czasu Mustang przechodził wiele zmian, ale po każdym faceliftingu i tak niezmienne pozostawały niektóre jego elementy charakterystyczne. O czym mowa? Mamy tu na myśli przede wszystkim kultowe logo biegnącego konia na przedzie, „szczęki rekina”, czyli charakterystyczną maskę chłodnicy, specjalny układ świateł oraz nadwozie z długą maską i opadającym tyłem. Z duchem czasu Mustang zyskiwał coraz bardziej nowoczesny wygląd, ale tych kilka niezmiennych elementów designu sprawiały, że niezależnie od wersji mamy do czynienia z ponadczasowym klasykiem. No i jeszcze jedno: w całej swojej ponad 50-letniej historii Ford sprzedawał Mustangi w różnych wariantach kolorystycznych, jednak największą popularnością cieszył się jeden: czerwony.

Mustang w kulturze, czyli gdzie mogliśmy go zobaczyć?

Kultowe samochody lat 50. i 60.: Ford Mustang - RT Classic Garage

Ford Mustang to nie tylko auto znane z ulic, ale też ikona popkultury. Samochód ten swoją sławę zawdzięcza m.in. byciu pojazdem samego Jamesa Bonda, który jeździł nim w filmie „Diamenty są wieczne” (w roli agenta 007 wystąpił tu Sean Connery), a także obecności w tak znanych produkcjach filmowych, jak „Bullit”, „Żandarm z Saint-Tropez” czy „60 sekund”. Mustang swoją obecność zaznaczył też w grach komputerowych (jego piąta generacja znalazła się w Need For Speed: Underground 2, a kilka modeli trafiło do Forza Motorsport 2) oraz teledysku do piosenki „Don’t Cry” zespołu Guns N’ Roses, który dziś w serwisie YouTube został obejrzany ponad 730 milionów razy.

Wszystkie kultowe samochody możesz zobaczyć w RT Classic Garage!

Kategorie: Aktualności